Share

در ادامه موج بازداشت شهروندان کرد در ایران، نهادهای امنیتی دو نفر از اهالی شهر سقز در استان کردستان را بازداشت کرده‌اند.

bazdasht1-480x288

عکس تزیینی است

کانون مدافعان حقوق بشر کردستان با اعلام این خبر از ادامه موج احضار و بازداشت‌های گروهی در شهرهای مختلف استان کردستان خبر داده است.

افراد بازداشت شده رسول خضری و آمانج فتحی معرفی شده‌اند و از وزارت اطلاعات به عنوان نهاد مسئول این بازداشت‌ها نام برده شده است.

یک منبع مطلع به کانون مدافعان حقوق بشر کردستان گفته است که نیروهای لباس شخصی، رسول خضری را در حالی بازداشت کرده‌اند که مشغول کار معماری بوده است.

به گفته این منبع، خضری ۲۹ساله در دو سال گذشته دو بار به اتهام ارتباط با یکی از احزاب کرد بازداشت شده و در مجموع ۹ ماه در بازداشت بوده تا در نهایت دادگاه انقلاب شهرستان سقز او را با قرار کفالت آزاد کرده است.

آمانج فتحی هم از اهالی سقز و ۲۸ ساله معرفی شده است. از اتهام‌های او و محل نگهداری‌اش اطلاعی در دست نیست.

به گزارش منابع محلی و حقوق بشری، در یک‌ ماه گذشته بیش از دهها شهروند کرد در شهرهای اشنویه، سنندج، مریوان، مهاباد، نودشه، سقز، بوکان، سروآباد، سردشت، دهگلان و … بازداشت شده‌اند.

بر اساس اخبار منتشر شده، بازداشت‌شدگان به سلول‌های انفرادی وزارت اطلاعات در این شهرها انتقال یافته‌اند.

گزارش‌ها از آذربایجان غربی از بازداشت دست‌کم ۲۰ شهروند کرد در این منطقه حکایت دارد


در همین زمینه

کشته شدن دو کولبر دیگر در تیراندازی ماموران و بازداشت چندین شهروند کرد


برخی از خانواده‌های افراد بازداشت شده گفته‌اند که نیروهای وزارت اطلاعات برای بازداشت این افراد حکم قضایی همراه نداشته‌اند.

مقام‌های قضایی شهرستان و استان هم در مراجعه خانواده‌های بازداشت‌شدگان، از بازداشت این افراد ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند و گفته‌اند که حکمی برای این بازداشت‌ها صادر نشده است.

کانون مدافعان حقوق بشر کردستان “بازداشت‌های خودسرانه” اخیر را تلاشی برای ایجاد فضای امنیتی در کردستان دانسته است که باعث تشدید فشار بر مردم کردستان و نگرانی خانواده‌های بازداشت‌شدگان می‌شود.

مقام‌های رسمی تا به حال توضیحی درباره دلایل این بازداشت‌ها نداده‌اند اما به گزارش منابع خبری کردی، به نظر می‌رسد این بازداشت‌ها به دنبال افزایش تنش و درگیری میان نیروهای سپاه پاسداران و حزب دموکرات کردستان باشد و این افراد به ظن ارتباط با احزاب کرد مخالف حکومت ایران بازداشت می‌شوند.

در جریان درگیری‌های اخیر در اشنویه، مهاباد و سرو‌آباد تعداد زیادی نیرو‌های سپاه و حزب دموکرات کردستان کشته و مجروح شده‌اند:

سپاه: ۱۴ نفر در درگیری‌های نظامی کردستان کشته شدند

Share