Share

رهبر جبهه النصره در پیامی ویدئویی از جدایی این گروه از شبکه جهانی القاعده خبر داد.  هدف تاکتیکی این انشعاب می‌تواند خلاصی از انگ تروریسم و اتحاد با دیگر گروه‌های شورشی در سوریه باشد.

Algolani

محمد الجولانی در پیامی ویدئویی گفت دیگر نمی‌خواهیم ارتباطی با گروه‌های خارج از سوریه داشته باشیم.

گروه افراطی “جبهه النصره” که با نیروهای دولتی سوریه پیکار می‌کند، از شبکه تروریستی القاعده جدا شد و نام خود را به “جبهه فتح الشام” تغییر داد. جبهه النصره از زمان شروع جنگ داخلی سوریه تا کنون، جزء پرنفوذترین گروه‌های شبه،نظامی بوده است.

خبر این انشعاب در “اورینت تی‌وی” و “الجزیره” با پخش پیام تصویری الجولانی اعلام شد. در این ویدئو چهره الجولانی برای نخستین مرتبه قابل مشاهده است.

احتمال جدایی النصره از القاعده از مدت‌ها پیش مورد بحث بود و به نظر می‌رسد هدفی تاکتیکی را دنبال می‌کند: این گروه افراطی می‌تواند با این انشعاب، از انگ تروریسم رها شود و با دیگر گروه‌های شورشی سوریه به اتحاد و ائتلاف دست یابد.

جولانی گفت: «ما عملیات خود با نام النصره را پایان مید‌هیم و تشکیلات جدیدی بنا می‌نهیم. این گروه دیگر هیچ ارتباطی با جریان‌های خارجی ندارد.» او در عین حال به صراحت نگفت که هرگونه تماس النصره با القاعده قطع خواهد شد. ایمن الظواهری، رهبر القاعده با این جدایی موافقت کرده است.

النصره تا کنون از سوی آمریکا به عنوان شاخه القاعده تلقی شده و در فهرست گروه‌های تروریستی جای داشته است. بر همین اساس النصره در  میان گروه‌های مدعو برای مذاکرات صلح سوریه در ژنو نبود.

در همین زمینه

جبهه النصره مقر ارتش آزاد را در شمال سوریه تصرف کرد

Share