Share

آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه‌ای ادعای مقامات ایران مبنی بر درز اسناد محرمانه توافق هسته‌ای توسط این نهاد را تکذیب کرد.

atomic_iran.iaea_

آژانس در بیانیه خود نوشت این نهاد با ارسال نامه‌ای به ایران با اظهارات مقامات این کشور مخالفت کرده است

آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای که جمعه ۲۹ ژوئیه/ هشتم مرداد در سایت رسمی خود منتشر کرد نوشت که ادعای مقامات ایران درباره امکان درز بخشی از اسناد اعلامیه اولیه پروتکل الحاقی به دست این نهاد بین‌المللی صحت ندارد.

در این بیانیه آمده است که این آژانس در هفته گذشته نامه‌ای از سوی مقامات ایرانی دریافت کرده که در آن مقامات ایران از فاش شدن سندی محرمانه از اسناد پروتکل الحاقی ابراز نگرانی کرده‌اند.

۲۸ تیر سال جاری خبرگزاری آسوشیتدپرس سند محرمانه‌ای را در ارتباط با توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی منتشر کرده بود. طبق سند آسوشیتدپرس، ایران تا سال ۲۰۲۷ وارد مرحله جایگزینی سانتریفیوژهای نسل گذشته با دستگاه‌های نسل جدید می‌شود و از این طریق توان هسته‌ای خود را افزایش خواهد داد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به این گزارش گفت که به نظر می‌رسد سندی در این باره از آژانس بین المللی انرژی اتمی به بیرون درز کرده است. به گفته او «بخش‌هایی منتشر شده که محرمانه بوده و قرار بوده محرمانه بماند. تلقی ما این است که (این بخش‌ها) از آژانس درز کرده است.»

پس از این بود که ایران در نامه‌ای رسمی خطاب به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نسبت به درز اطلاعات محرمانه مربوط به فعالیت‌های اتمی اعتراض کرد.

آژانس در بیانیه خود نوشته که این نهاد با ارسال نامه‌ای به ایران «به شدت» اظهارات مقامات این کشور را رد کرده است.

پیشتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درباره افشای این اسناد گفته بود که این کار «مایه افتخار» است و با انتشار تمام این سند در آینده «مشخص می‌شود ما ظرف ۱۵ سال به کجا خواهیم رسید».

بیشتر بخوانید:

اعتراض کتبی ایران به آژانس به‌خاطر درز اطلاعات محرمانه

Share