Share

به گفته منابع امنیتی عراق، در پی حمله تعدادی فرد مسلح به دو تاسیسات گاز و انرژی در شمال این کشور دست‌کم پنج نفر از کارکنان این تأسیسات کشته شدند و یک ایستگاه بزرگ پمپاژ نفت نیز مسدود شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز و به نقل از مقام‌های امنیتی عراق، چهار فرد مسلح روز یکشنبه ۳۱ ژوئیه/۱۰ مرداد با پرتاب نارنجک‌های خود به ایستگاه فشارگاز AB۲ واقع در ۱۵ کیلومتری شمال غرب کرکوک وارد شدند. در پی انفجار این نارنجک‌ها دو نگهبان این مجموعه به شدت زخمی شدند و وضعیت آنها وخیم گزارش شده است.

مهاجمان پس از ورود به اتاق کنترل این تأسیسات کارمندان این مرکز را به ضرب گلوله کشتند و مقادیر زیادی چاشنی انفجاری نیز کار گذاشتند.

آخرین خبرها حاکی از انفجار دست‌کم پنج چاشنی از میان مواد منفجره کار گذاشته شده است.

پس از فروکش کردن درگیری و انفجارهای پی در پی در این مجموعه، نیروهای مبارزه با تروریسم عراق با حمله به این تأسیسات کنترل آن را در اختیار گرفتند. آنها همچنین ۱۵ نفر از سایر کارکنان را که در اتاق‌های جداگانه مخفی شده بودند را آزاد کردند.

در حمله مشابه دیگری مهاجمان انتحاری به یک تأسیسات گازی دیگر در شهر کرکوک و در نزدیکی چاه‌های نفت «بای حسن» یورش بردند و پس از انفجار یکی از جلیقه‌های خود به درون تأسیسات راه یافتند.

مهاجمان بلافاصله پس از ورود یک تانکر نفت را نیز منفجر کردند که به کشته شدن یک مهندس نفت و مجروح شدن شش افسر پلیس منجر شد.

هر چهار مهاجم پس از درگیری با نیروهای امنیتی عراق کشته شدند.

چندی پیش خبرگزاری اعماق وابسته به گروه داعش از حمله احتمالی این گروه برای تصرف چاه نفت بای حسن خبر داده بود، اما داعش تا کنون مسئولیت حمله اخیر را برعهده نگرفته است. با این حال پیشتر این گروه چندین حلقه چاه‌ نفت در میدان خباز واقع در جنوب غرب کرکوک را هدف حمله خود قرار داده بود.

Share