Share

۱۱ کماندوی ترکیه به اتهام تلاش برای ربودن رئیس جمهوری در شب کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه بازداشت شدند.

Turkish President Tayyip Erdogan sits inside a car with family members at Istanbul airport

افراد بازداشت شده در شب کودتا به هتل محل اقامت رئیس جمهوری ترکیه حمله کرده بودند

خبرگزاری دولتی ترکیه، آناتولی، دوشنبه اول اوت/۱۱مرداد از بازداشت ۱۱ کماندوی فراری خبر داد که در جریان تلاش برای کودتا در ترکیه قصد داشتند رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور را دستگیر کنند.

بر اساس این گزارش افراد بازداشت شده  بخشی از گروهی بودند که در شب کودتای ۱۵ ژوئیه به محل اقامت رئیس جمهوری ترکیه در جزیره مارماریس حمله کرده بودند. گفته می‌شود رجب طیب اردوغان لحظاتی قبل از این حمله، هتل محل اقامت خود را ترک کرده بود.

همچنین خبرگزاری آناتولی اعلام کرد، همه این افراد روز دوشنبه اول اوت در عملیاتی در منطقه اولا در استان موغله دستگیر شده‌اند.

نیروی ویژه ژاندارمری ترکیه نیز در بیانیه‌‌ای اعلام کردند که با پشتیبانی بالگردها و پهپادها و پس از اطلاع‌رسانی مردم محلی به این منطقه اعزام شدند و درگیری مسلحانه‌ای نیز میان طرفین رخ داد که تلفاتی در پی نداشت.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، در مجموع ۳۷ کماندو در عملیات حمله به هتل محل اقامت رئیس‌جمهوری ترکیه شرکت داشتند که تاکنون ۲۵ نفر از آنان دستگیر شدند.

بازداشت این کماندوهای فراری در حالی صورت می‌گیرد که دولت ترکیه اخیرا بیش از هزار و ۴۰۰  نفر از پرسنل رده بالای نیروهای مسلح را برکنار کرده و شورای نظامی ارتش نیز تحت کنترل دولت درآمده است.

دولت ترکیه به منظور برخورد با کودتاچیان، تاکنون بیش از ۶۰ هزار نفر از نیروهای نظامی، مسئولان قضایی، استادان دانشگاه و معلمان و کارمندان دولت و شهرداری‌ها را بازداشت کرده و یا فعالیت آن‌ها را به حالت تعلیق درآورده است.

بازداشت‌های گسترده در ترکیه به تنش میان آنکارا  و غرب منجر شده است.

بیشتر بخوانید:

تغییرات در ساختار نظامی ترکیه: اردوغان در راس سازمان امنیت

Share