Share

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران ضمن پیش‌بینی درباره احتمال بازیابی تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار نفت جهانی از اشباع شدن و مازاد عرضه در این بازار خبر داد. این در حالی است که قیمت نفت اما در یک‌ماه اخیر افزایش پیدا کرده است.

Oil

افزایش قیمت نفت در حالی رخ می‌دهد که ماه گذشته قیمت نفت برنت ۱۲ درصد کاهش یافته بود

وزیر نفت ایران در گفت‌وگو با تلویزیون ایران گفت: «در حال حاضر عرضه در بازار نفت بیش از حد است، با این حال انتظار می‌رود تعادل میان عرضه و تقاضا از نوبرقرار شود.»

با این حال قیمت نفت در آغاز ماه میلادی جدید افزایش چشمگیری یافته‌ و پس از مدت‌ها روند صعودی به خود گرفته است.

خبرگزاری رویترز اعلام کرد قیمت هر بشکه نفت برنت با رشدی ۲۱ سنتی نسبت به آخرین جایگاه خود در ماه ژوئیه، ۴۳ دلار و ۷۴ سنت معامله شد.

افزایش قیمت نفت در حالی رخ می‌دهد که ماه گذشته قیمت نفت برنت (معیار جهانی نفت) ۱۲ درصد کاهش یافته بود.

رویترز براساس اطلاعات مربوط به حمل و نقل دریایی نفت و اطلاعات به دست آمده از منابع صنعت نفت برآورد کرد که تولید نفت اوپک در ماه ژوئیه به ۳۳ میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه در روز، بالاترین حد تولید در تاریخ رسیده است.

این در حالی است  که براساس آمار تجدیدنظر شده در ماه ژوئن سازمان اوپک ۳۳ میلیون و ۳۱۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده است.

بر اساس بررسی‌های رویترز درباره مازاد عرضه در بازار نفت، عامل اصلی این نرخ صعودی، افزایش بی‌سابقه تولید نفت در عراق و نیجریه است. این دو کشور به رغم حملات شورشیان به تأسیسات نفتی‌شان به طرز بی‌سابقه‌ای تولید خود را در ماه ژوئیه افزایش داده‌اند.

البته صادرات نفت ایران نیز در ماه ژوئیه با رشد ۴۷ درصدی نسبت به ماه مشابه در سال گذشته، به بالاترین میزان در چهار سال اخیر خود رسید.


در همین زمینه

Share

دسته بندی‌ها: اقتصاد, مجله روز

کلید‌واژه ها: , ,

توجه: کامنت‌های توهین‌آمیز منتشر نمی‌شوند. کامنت‌های حاوی لینک به عنوان "اسپم" شناخته می‌شوند.