Share

سازمان ملل متحد دوشنبه اول اوت/۱۱ مرداد اقدامات دولت عراق مبنی بر افزایش اعدام شبه‌نظامیان داعش پس از انفجارهای مرگبار بغداد در ماه گذشته را محکوم کرد. بر اساس بیانیه این سازمان با افزایش شمار اعدام‌ها، بی‌عدالتی نیز افزایش خواهد یافت.

Iraqis visit detained relatives in the Taji prison, north of Baghdad, on December 2, 2009. The command of the Taji prison will be transfered from US forces to the Iraqi government at the end of February 2010, according to the commander of the prison Lt. Col David Deadrich. AFP PHOTO/AHMAD AL-RUBAYE / AFP PHOTO / AHMAD AL-RUBAYE

در حال حاضر بیش از ۱۲۰۰ نفر در عراق در فهرست اعدامی‌ها قرار دارند

به گزارش رویترز، زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این بسیار راحت است تا اجازه دهیم چنین فجایعی(از سوی داعش) به آتش انتقام دامن بزند، ولی انتقام گرفتن  عدالت نیست.»

شمار اعدام‌ها در عراق پس از آن بالا گرفت که در پی دو انفجار تروریستی داعش در ماه ژوئیه در یک منطقه تجاری در الکراده در مرکز بغداد ۳۲۴  نفر کشته شدند. انفجار در الکراده از سال ۲۰۰۳ تاکنون خونین‌ترین انفجار در بغداد به شمار می‌رود.

گروه داعش پس از از دست‌دادن بخش‌های وسیعی از قلمروی خود و به‌ویژه از دست‌دادن کنترل شهر فلوجه در ماه گذشته تعداد حملات انتحاری خود در بغداد را به شدت افزایش داده است.

به گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، وزارت دادگستری عراق روز بعد از بمب‌گذاری‌های بغداد حکم اعدام ۴۵ نفر را که پیشتر حکم‌شان ملغی شده بود را فوراً صادر کرد.

به عبارت دیگر، در حال حاضر قواعد دادرسی عادلانه، تناسب جرم و مجازات در عراق زیر سایه شرایط جنگی قرار گرفته است و مجازات‌ِ متهمان به همکاری با شبه‌نظامیان اسلام‌گرا به ویژه داعش، می‎‌تواند بیش از آنکه جنبه اصلاحی یا بازدارنده داشته باشد، جنبه انتقامی به خود بگیرد.

نگرانی سازمان ملل متحد نیز از احتمال اعدام شدن افراد بی‌گناه با بالارفتن شمار اعدام‌ها است. پیشتر سازمان ملل اعلام کرده بود در نظام قضایی عراق بسیاری از متهمان تحت فشار شکنجه مجبور به اعتراف می‌شوند.

زید رعد الحسین همچنین گفت: «با توجه به ضعف اساسی نظام قضایی در عراق و فضایی که در حال حاضر این کشور را فراگرفته، من عمیقاً نگران اعدام افراد بی‌گناه هستم. ناکامی در برقراری عدالت غیر قابل بازگشت است.»

در حال حاضر بیش از ۱۲۰۰ نفر در عراق در فهرست اعدامی‌ها قرار دارند، افرادی که حکم‌شان به طور مستقیم از سوی حیدر العبادی، نخست وزیر این کشور تأیید شده است.

Share