Share

یک روز پس از آنکه رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت که برجام تاثیری بر زندگی مردم نداشته، حسن روحانی باردیگر «برجام را یک پیروزی بزرگ» دانست.

hasan-Rohani

حسن روحانی رئیس دولت جمهوری اسلامی ایران بار دیگر در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت که به وعده‌های خود پایبند است. او بدون اینکه در باره مسائل سیاست داخلی ایران صحبت کند، همه زمان مصاحبه را به توضیح برجام و برنامه‌های اقتصادی دولت اختصاص داد.

مجری این برنامه در پایان گفت‌وگو از رئیس دولت خواست که یک بار نیز برای پاسخگویی و توضیح در باره برنامه‌های سیاست داخلی دولت به تلویزیون بیاید.

حسن روحانی که شامگاه سه‌شنبه ۱۲ مرداد در گفت‌وگوی تلویزیونی شرکت کرده بود، گفت که دستاورد برجام «از بین بردن ایران‌هراسی» بوده است.

او که همانند دفعات قبل با دو خبرنگار ویژه صدا و سیما ایران گفت‌وگو می‌کرد، توافق ایران با غرب را محصول «اتحاد و انسجام ملت»، «همکاری قوا» و «رهنمودها و هدایت‌های رهبر جمهوری اسلامی» دانست.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز گذشته از عدم تاثیر برجام بر زندگی مردم و همچنین رفع نشدن بخشی از تحریم‌ها انتقاد کرده بود.

رئیس دولت ایران با بیان اینکه میزان صادرات نفت ایران پس از برجام افزایش یافته، گفت که «به نظر می‌رسد که فضای بهتری برای سرمایه‌گذاری به وجود آمده است».

روحانی گفت که پس از برجام سه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در ایران قطعی شده است و قراردادهای دیگری هم در دست اجرا هستند.

او از عدم همکاری مناسب «طرف مقابل در برجام» انتقاد کرد و افزود که اگر این سنگ‌اندازی‌ها و کم‌کاری‌ها نبود، الان در وضعیت بهتری بودیم. حسن روحانی گفت که اگر آمریکا به تعهداتش در برجام عمل می‌کرد و به روح توافق پایبند بود، «چه بسا در موضوعات دیگر هم مذاکره می‌کردیم».

رئیس‌جمهوری ایران «جمهوری‌خواهان امریکا»، «رژیم صهیونیستی» و «برخی از کشورهای منطقه» را از جمله مخالفان برجام دانست که در راه اجرای این توافق سنگ‌اندازی می‌کنند.

او اقدامات صورت گرفته برای «صادرات نفت، بیمه و حمل و نقل» را پس از برجام مناسب و خوب توصیف کرد و گفت که در بعضی جاها به دلیل بهانه‌تراشی‌ها و فشارهایی که از سوی مخالفان برجام صورت می‌گیرد، کارها به کندی پیش می‌رود.

به گفته روحانی انتقال بخشی از دارایی‌ها و تبدیل دارایی‌های ایران از مواردی است که با سنگ‌اندازی روبرو شده است.

نهادهای عمومی منشاء فساد هستند

رئیس‌جمهوری ایران در بخش دیگری از این گفت‌وگو در باره فیش‌های حقوقی و برنامه دولت برای مبارزه با فساد اقتصادی، نهادهای عمومی را منشاء فساد اقتصادی دانست.

او گفت که دولت در هنگام بررسی مقررات اجرایی بودجه سال ۹۵ متوجه شکاف‌های قانونی در پرداخت و دریافت‌های «غیرمتعارف» شده است.

رئیس دولت جمهوری اسلامی ایران «کارکنان دولت» را از مسئله «حقوق‌های نامتعارف» مبرا دانست. او گفت که دولت هر کجا که تشخیص بدهد پرداخت‌ها خلاف قانون بوده، برای بازگشت منابع مالی به خزانه اقدام می‌کند.

روحانی در ادامه با بیان اینکه دولت در این زمینه حساس است، از معرفی مدیرانی که علاوه بر دریافت‌های نامتعارف فساد اقتصادی هم داشته‌اند، به دستگاه قضایی خبر داد.

او واگذاری اموال دولتی به «نهادهای عمومی» را منشاء فساد اقتصادی دانست و به صورت تلویحی از فعالیت اقتصادی سپاه پاسداران و نهادهای نظامی انتقاد کرد. روحانی گفت که دستگاه‌هایی که باید تامین امنیت را برعهده داشته باشند، نباید بروند در فعالیت اقتصادی.

Share