Share

وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای درباره برخورد با گروه‌های جهادی در غرب ایران اعلام کرد که ۱۰۲ تن از افراد مرتبط با این گروه‌ها یا در درگیری کشتند یا به اعدام محکوم شدند و در بازداشت به سر می‌برند.

bazdasht1

وزارت اطلاعات معتقد است که این گروه‌های جهادی با تکفیر شماری از روحانیون اهل سنت و شهروندان عادی، آنها را به قتل رساندند

بنابر اعلامیه وزارت اطلاعات ایران، از سال ۱۳۸۷، با گسترش فعالیت گروه‌های «جهادی و سلفی» در غرب ایران، این جریانات فعالیت خود را معطوف به ایران کردند. این اعلامیه گروه «توحید و جهاد» را به عنوان یکی از گروه‌های جهادی داخل معرفی کرد.

بر اساس این گزارش، جریانات جهادی در اولین اقدام خود به یک پایگاه نیروی انتظامی حمله کردند که طی این درگیری شماری از مأموران انتظامی ایران کشته و مجروح  می‌شود. ابتدا گمان می‌رفت که گروه «پژاک» مسئول این حمله است اما بعدتر مشخص شد که جریانات جهادی پشت این حمله بودند.

وزارت اطلاعات ایران معتقد است که این گروه‌های جهادی با تکفیر شماری از روحانیون اهل سنت و شهروندان عادی، آنها را به قتل رساندند.

همچنین ترور محمد شیخ الاسلام نماینده کردستان در مجلس خبرگان رهبری، مهدی کامیان دادیار دادگستری سنندج، برهان عالی از روحانیون اهل سنت، حسن داوطلب قاضی دادگستری و قتل چهار تن از محیط بانان محیط زیست استان کردستان از دیگر اقدامات این گروه عنوان شده است.

وزارت اطلاعات می‌گوید در طول سال‌های گذشته فعالیت این گروه ۲۰ کشته و ۴۰ مجروح بر جا گذاشت.

این وزارتخانه توزیع شکلات مسموم بین پرسنل نظامی و قضایی شهر سنندج، سرقت مسلحانه از طلا فروشی شهرستان قروه، حمله مسلحانه به ایستگاه پلیس کلانتری ۱۲ سنندج را هم از جمله اقدامات این گروه خواند.

این بیانیه یک روز پس از آن منتشر می‌شود که دست‌کم ۱۰ زندانی عقیدتی اهل سنت در ایران بامداد روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد به دار آویخته شدند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران اتهام این افراد را اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه‌های جهادی و محاربه و افساد فی الارض عنوان کرده بود. اما جزئیات و مصادیق این اتهامات اعلام نشده است.

با این حال شماری از متهمان با رد اتهامات خود گفته بودند که آنها زیر شکنجه اعتراف کرده بودند و دلیل بازداشت‌شان برگزاری و شرکت در جلسات مذهبی بود.

Share