Share

سازمان ملل متحد پنج‌شنبه چهارم اوت/۱۴ مرداد اعلام کرد که یک تلاش فشرده دیپلماتیک به منظور توقف بشردوستانه جنگ در حلب سوریه در جریان است. این سازمان ابراز امیدواری کرد که تا چند روز آینده بر سر یک برنامه جامع  بشردوستانه در حلب توافق شود.

Smoke billows following a reported strike by pro-Syrian government forces in a rebel-held neighbourhood in the northern city of Aleppo on July 12, 2016. Syria's army has extended a nationwide truce for another three days, but continued to press its campaign against rebels in the battered northern city of Aleppo / AFP PHOTO / KARAM AL-MASRI

حمله جنگنده ارتش سوریه به محله‌ای در شمال حلب که در دست شورشیان مخالف اسد است/عکس از afp

به گزارش رویترز عزالدین رمزی، معاون نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه در این‌باره به خبرگزاری رویترز گفت: «ما هنوز زمان داریم و نمی‌توانیم ناامید شویم. فکر می‌کنم در چند روز آینده پیشرفت‌هایی در زمینه صلح حاصل شود.»

بنابر اعلام سازمان ملل متحد، در حال حاضر مذاکرات نمایندگان روسیه و آمریکا برای برقراری صلح در حال جریان است. هرچند بنابر گزارش رویترز هیچ نشانه‌ای از دستیابی به یک توافق صلح به چشم نمی‌خورد.

سازمان ملل همچنین اعلام کرد که به وعده خود مبنی بر برگزاری مذاکرات صلح میان دولت بشار اسد و اپوزیسیون سوریه در ماه اوت نیز کماکان متعهد است.

در پنج سالی که از جنگ داخلی سوریه می‌گذرد، به تدریج شهر حلب به دو بخش منفک شده است: بخشی از شهر در دست شورشیان مخالف اسد و بخشی در دست ارتش سوریه است. هدف ارتش سوریه این است که همه مناطق شهر را تصرف کند.

نیروهای دولتی سوریه با حمایت هوایی روسیه در هفته‌های اخیر حلقه محاصره خود را بر قسمت شرقی که بیشتر تحت کنترل شورشیان است تنگ‌تر کرده‌اند.

در همین حال خبرها از حلب حاکی از بازپس‌گیری بخش‌های وسیعی از جنوب این شهر به دست نیروهای دولتی سوریه است. رادیوی دولتی این کشور نیز از آغاز «ضدحمله گسترده» علیه مواضع شورشیان خبر می‌دهد.

طی چند روز گذشته شورشیان تلاش کردند تا با چند ضد حمله محاصره را بشکنند.

Syrian army soldiers patrol the area around the entrance of Bani Zeid after taking control of the previously rebel-held district of Leramun, on the northwest outskirts of Aleppo, on July 28, 2016. Pro-Assad forces took control of Bani Zeid after heavy fighting overnight backed by Syrian and Russian airstrikes, the Syrian Observatory for Human Rights said, two days after they seized the nearby neighbourhood of Leramun. / AFP PHOTO / GEORGE OURFALIAN

سربازان ارتش سوریه در محله‌ای که قبلا در دست شورشیان مخالف اسد قرار داشت جمع شده اند/ عکس از afp

رامی عبدالرحمان، رئیس دیدبان حقوق بشر سوریه (مستقر در بریتانیا) در همین راستا اعلام کرد که نیروهای دولتی اسد در دو روز گذشته پاتک‌های اساسی‌ای را به منظور بازپس‌گیری کامل شهر حلب ترتیب داده‌اند.

در حال حاضر دولت سوریه با همکاری نظامی روس‌ها برای خروج غیرنظامیان از شهر حلب سه گذرگاه و برای افراد مسلح که سلاح خود را تحویل دهند و تسلیم ارتش سوریه شوند، یک کریدور جداگانه در جاده کاستیلو ایجاد کرده‌اند.

فعالان حقوق بشر بارها اعلام کرده‌اند که در شهر حلب و حومه آن بیش از ۴۰۰ هزار غیر نظامی زندگی دشواری را از سر می‌گذرانند. آن‌ها نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی در حلب هشدار داده اند.

مردم حلب مدتهاست که با مشکل کمبود مواد غذایی، آب و درمان روبرو هستند. در حال حاضر غذای بیش از ۳۰۰ هزار نفر از مردم حلب از طریق تنها دو نانوایی تأمین می‌شود و اغلب بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی بمباران شدند.

یک نهاد حقوق بشری که برای امنیت کودکان در سوریه فعالیت می‌کند و در شهر حلب هم حضور دارد اعلام کرده بود که ساکنان شهر از نظر آذوقه در مضیقه قرار دارند و امکان دارد که در روزهای آینده اگر محاصره شهر به درازا بکشد با قحطی روبرو شوند.


بیشتر بخوانید

Share