Share

در نهایت کمیته ملی المپیک در واپسین ساعت‌های منتهی به آغاز المپیک ریو اجازه حضور تنها ۲۷۱ نفر از ورزشکاران غیردوپینگی روسیه را در این بازی‌ها صادر کرد.

olympic Russia

روسیه نام ۳۸۷ ورزشکار را برای حضور در بازی‌های ریو به کمیته بین‌المللی المپیک ارائه کرده بود، با این حال آژانس ضد دوپینگ این کمیته نام بیش از ۱۱۰ نفر از فهرست ورزشکاران روسیه را حذف کردند.

کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرد این تصمیم توسط یک کمیسیون مستقل سه نفره از کارشناسان این کمیته اتخاذ شده و این تصمیم به هیچ وجه سیاسی نیست.

الکساندر ژاکوف رئیس کمیته المپیک روسیه گفت: «برای حضور در تیم روسیه سخت‌ترین معیارها در نظر گرفته شده است. کمیته بین‌المللی المپیک تاکنون برای هیچ تیمی در جهان به اندازه تیم روسیه چنین معیارهای سختی را برای انتخاب ورزشکاران در نظر نگرفته است.»

او همچنین ابراز امیدواری کرد که تا زمان آغاز بازی‌های المپیک ریو، ورزشکاران بیشتری از روسیه مجاز به شرکت در این رقابت‌ها شوند.

رأی مثبت کمیته ملی المپیک به حضور بیش از دو سوم ورزشکاران روس در حالی صادر شد که پیشتر کمیته جهانی مبارزه با دوپینگ(WADA) خواستار حذف تمام ورزشکاران روس از المپیک ریو شده بود.

ورزشکاران ۳۰ رشته‌ از جمله بوکس، تنیس، جودو، والیبال، سوارکاری و تیراندازی از جمله ورزشکارانی هستند که با حضورشان در این بازی‌ها موافقت شده است.

با این حال ورزشکاران تیم‌های پرافتخار و مدال‌آور دو و میدانی و وزنه‌برداری روسیه به جرم دوپینگ از حضور در بازی‌ها منع شدند.

بیشتر بخوانید

«به بازی‌های المپیک ریو۲۰۱۶ خوش آمدید»‎

Share