Share

روزنامه وال استریت ژورنال در شماره پنج شنبه چهارم اوت/ ۱۴ مرداد خود از احتمال بسیار اندک استرداد فتح الله گولن به ترکیه خبر داده است.

Fethollah-Gulan-1

فتح الله گولن از جانب مقامات ترکیه از آمران اصلی کودتای نافرجام اخیر در این کشور معرفی می‌شود

بر اساس گزارش اختصاصی وال استریت ژورنال، در حال حاضر مذاکراتی محرمانه میان نمایندگان ترکیه و آمریکا درباره استرداد فتح الله گولن به ترکیه در جریان است. با این حال مقام‌های آمریکایی می‌گویند که از مدارک و اسناد ارائه شده آنکارا درباره اتهامات وارد شده به فتح الله گولن به هیچ وجه قانع نشده‌اند.

وال استریت ژورنال می‌گوید، مدارک ارائه شده جهت استرداد گولن به زعم مقام‌های آمریکایی مدارک معتبری نیست.

این روزنامه به نقل از برخی مقام‌های آمریکا نوشت، شرایط پس ازکودتای نافرجام در ترکیه و بازداشت بسیاری از مخالفان دولت در این کشور، مدارک ارائه شده توسط آنکارا را مشکوک می‌نماید. این در حالی است که بن علی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه به وال استریت ژورنال گفته شواهد کاملاً روشن است.

پیشتر واشنگتن از آنکارا خواسته بود تا اسناد و مدرک خود را مبنی بر دخالت گولن در کودتا ارائه دهد و گفته بود که اگر بنا باشد استردادی صورت بگیرد، باید با طی مراحل و روال قانونی آن باشد.

این گزارش درحالی منتشر می‌شود که روز گذشته مقام‌های قضایی ترکیه حکم بازداشت فتح‌الله گولن را به اتهام طراحی کودتا علیه دولت این کشور صادر کردند.

دولت ترکیه می‌گوید گولن، متحد سابق رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه که در حال حاضر در تبعید خود‌خواسته است و در ایالت پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند، مغز متفکر کودتای نافرجامی‌ست که از سوی افسران عالی‌رتبه ارتش انجام شد.

در هفته‌های اخیر مقام‌های دولتی ترکیه بارها از واشنگتن خواستند تا گولن را فوراً به این کشور منتقل کند.

با این حال فتح الله گولن ۷۵ ساله بارها اتهام دست‌داشتن در کودتای اخیر و طراحی هرگونه توطئه‌ای برای سرنگونی دولت ترکیه را رد کرده است.

در حال حاضر ترکیه جنبش گولن را که صاحب مجموعه‌ای از سازمان‌های خیریه، مدارس و بنگاه‌های اقتصادی در سراسر جهان است به عنوان سازمانی تروریستی شناسایی و معرفی کرده و تمام اموال آن را در ترکیه مصادره کرده است.

Share