Share

علی جنتی، وزیر ارشاد ایران در پاسخ به پرسشی درباره امکان بازگشت و فعالیت بهرام بیضایی کارگردان و نویسنده سینما و تئاتر در ایران گفت: «نمی‌دانم ایشان در این سن و سال می‌تواند کاری انجام دهد یا نه».

جنتی گفته بهتر است تعدادی آهنگ‌ساز را به حوزه‌های علمیه بفرستیم تا احکام موسیقی را استنباط کنند

جنتی گفته بهتر است تعدادی آهنگ‌ساز را به حوزه‌های علمیه بفرستیم تا احکام موسیقی را استنباط کنند

جنتی در گفت‌وگویی اختصاصی با روزنامه شرق در جواب این سوال که با توجه به مسائلی که در رابطه با عباس کیارستمی، فیلم‌ساز ایرانی پیش آمد آیا مایل نیســتید تا امکان کار و بازگشت بیضایی فراهم شود، گفت «تا جایی‌ که بتوانیم باید در مورد آقای بیضایی با مراجع ذی‌ربط مذاکره کنیم».

او ادامه داد که نمی‌دانم آقای بیضایی اصولاً می‌تواند در این سن کاری انجام دهد یا نه.

بهرام بیضایی از سال ۱۳۸۹ به دعوت دانشگاه پنسیلوانیا در  آمریکا به سر می‌برد و تاکنون چند تئاتر از جمله «گزارش ارداویراف» و «جانا بلا به دور» را در خارج ایران به روی صحنه برده است. او در سال‌های آخر حضورش در ایران با محدودیت‌هایی برای ساخت فیلم مواجه بود.

وزیر ارشاد در این مصاحبه با دفاع از عملکرد وزارتخانه تحت اختیارش اعلام کرد که اکنون در شهر تهران هر شب بین ۱۰۰ تا ١٠۵ تئاتر اجرا می‌شود.

به گفته علی جنتی در دوره او حوزه سینما نیز با رشد چشمگیری مواجه بوده است و در جشنواره امسال فیلم فجر حدود ٢٠٠ فیلم مستند و کوتاه و سینمایی بلند حضور داشت. به عقیده او اقبال به سینما بیشتر شده و در مقایسه با سال ٩٣ که کل فروش سینما حدود ۵٠‌ میلیارد تومان بوده در سه ماه اول امسال سینماها ۶٢ میلیارد تومان فروش کردند.

علی جنتی: رهبری تنها روحانی موسیقی‌شناس است

علی جنتی، وزیر ارشاد ایران گفته ۳۷ سال است که حوزه موسیقی در ایران بلاتکلیف است و اینکه چه موسیقی حلال و چه موسیقی حرام است روشن نیست.

جنتی درباره لغو کنسرت‌ها  به روزنامه شرق گفت که بر خلاف سینما که از همان ابتدای انقلاب “فرمان صریح” آیت‌‍الله خمینی، رهبر ایران تکلیف را روشن کرد، در حوزه موسیقی بین مراجع تقلید شیعه اختلاف نظر است و برخی موسیقی را به مطلقاً حرام می پندارند.

او برای حل این مشکل پیشنهاد کرد «بهتر است حوزه‌های علمیه ما با دستگاه‌های موسیقی آشنا شوند یا اینکه تعدادی آهنگ‌ساز را به حوزه‌های علمیه بفرستیم تا تحصیل کنند و مجتهد شوند و در نهایت بتوانند احکام مربوط به این موضوع را استنباط کنند».

با این حال جنتی گفت گفت وزارتخانه تابع مرجعیت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران است که «تنها روحانی است که موسیقی را می‌شناسند».

جنتی درباره لغو برخی کنسرت‌ها در ایران گفت دولت با اصلاح آیین‌نامه اماکن نیروی انتظامی از دخالت در محتوای کنسرت‌ها بازداشته است اما زمانی که دستگاه قضایی وارد می‌شود دستگاه اجرایی جز از طریق تفاهم و همکاری کاری نمی‌تواند انجام دهد.


در همین زمینه

Share