Share

حسن عباسی، نظریه پرداز سپاه پاسداران ایران و رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال امنیت ملی بدون مرز که به دنبال شکایت ارتش جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده بود، آزاد شد.

hassan abbasi

عکس از آرشیو – حسن عباسی، نظریه پرداز سپاه چهار روز پس از بازداشت آزاد شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباسی عصر شنبه ۱۶ مرداد، چهار روز پس از دستگیری آزاد شد.

پیشتر یک مقام سازمان قضایی نیروهای مسلح  به خبرگزاری ایسنا گفته بود که قراری که برای عباسی صادر شده بود «بازداشت نبود» و او در دومین جلسه تحقیق «به رغم آمادگی شعبه بازپرسی در همان روز برای پذیرش وثیقه موجود، از تودیع وثیقه خودداری کرد و به همین علت روانه بازداشتگاه شد».

این مقام قضایی روز گذشته گفت: «با توجه به آمادگی متهم جهت تودیع وثیقه، اقدامات قانونی از جمله مکاتبه با اداره ثبت جهت بازداشت سند صورت گرفته و پس از طی مراحل قانونی، نامبرده آزاد خواهد شد».

انتشار ویدئویی از سخنان حسن عباسی در دانشگاه تهران درباره ارتش، واکنش مقامات ارتش و سپاه را در پی داشت. او در این سخنرانی درباره ارتش گفته بود «اگر آب این کشور را ببرد، هیچ صدای آن در نمی‌آید و موضعی نمی‌گیرد».

این ویدئو مربوط به سخنرانی او در سال ۸۹ بود و او از ارتش به دلیل عدم دخالت و موضع‌گیری در برابر اعتراض‌هایی که به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ شد، انتقاد کرده بود.

در پی شکایت ارتش از عباسی، دادسرای نظامی تهران او را در ۱۳ مرداد به اتهامات «نشر اکاذیب» و «فراهم کردن جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح» تفهیم اتهام کرد و برای او قرار وثیقه صادر کرد اما او از سپردن وثیقه خودداری کرد.

عباسی پیش از حضور در دادگاه در نامه‌ای به عطاء الله صالحی، فرمانده کل ارتش عذرخواهی کرد. احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش در پاسخ به نامه عباسی، این عمل او را «شجاعانه» توصیف کرد و گفت که «علاقه» ارتش به او مانند سابق است.

بیشتر بخوانید:

حسن عباسی، نظریه‌پرداز نزدیک به سپاه بازداشت شد

Share