Share

دو زندانی در کرمان یکی پس از ۱۳ سال و دیگری بعد از شش سال حبس با رضایت “اولیای دم” از اعدام و طناب دار جان به در بردند. در همین زندان، زمینه آزادی یک زندانی محکوم به قصاص به اتهام قتل هم در این ماه فراهم شده است.

edam

اداره کل زندا‌ن‌های استان کرمان با اعلام این خبر به نقل از پرویز سلیمانی، مدیر زندان مرکزی کرمان نوشته است که با پیگیری واحد مددکاری زندان مرکزی، دو مددجو به جرم قتل عمد به ترتیب پس از تحمل ۱۳ و شش سال حبس با اخذ رضایت اولیای دم از زندان آزاد شدند: «همچنین واحد مددکاری زندان در این ماه زمینه آزادی مددجو (م-ن) را که به جرم قتل عمد در زندان به‌سر می‌برد،  فراهم کرده است.»

در خبری دیگر اداره کل زندان‌های استان تهران از قول محمد مردانی، مدیر زندان رجایی‌شهر نوشته است که با کوشش و همت واحد مددکاری این زندان و همچنین کمک نیکوکاران، یک زندانی محکوم به قصاص پس از ۲۱سال حبس با رضایت “اولیای دم” اعدام نشد:‌ «زندانی “م.ق” که متاهل و دارای دو فرزند بوده و از آذر ماه سال ۷۴ تا کنون به جرم قتل عمد در زندان به سر می‌برد، با پیگیری‌های عوامل مددکاری و همچنین کمک خیرین، پس از قریب به ۲۱ سال حبس، مورد بخشش اولیای مقتول قرارگرفت.»

این خبرها اما در حالی منتشر شده است که صبح روز شنبه شانزدهم مرداد ماه، چهار زندانی به اتهام ارتکاب جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان لاکان رشت به دار آویخته شدند.

به گفته رییس کل دادگستری استان گیلان، یک نفر از این افراد از اتباع خارجی (تبعه کشور افغانستان) بوده است.

احمد سیاوش‌پور گفته است که مردی ۲۶ ساله، اهل تنکابن مازندران به جرم حمل دو کیلو و ۹۰ گرم شیشه، مردی ۶۵ ساله، اهل تبریز به جرم نگهداری سه کیلو و ۷۰۰ گرم هرویین، مردی ۲۷ ساله اهل افغانستان، به جرم نگهداری ۹۸۵ گرم هرویین و مردی ۴۵ ساله، اهل رشت به جرم نگهداری ۹۸۰ گرم شیشه و ۱۰ گرم هرویین به دار آویخته شده‌اند.

یک کاربر توییتر درباره این اعدام‌ها نوشته است: «پروسه #اعدام‌های گروهی ادامه دارد. فقط تعداد کم و زیاد می‌شود.»

شمار بسیاری از اعدام‌ها در ایران در ارتباط با مواد مخدر است و با وجود طرح موضوع تغییر قانون و جایگزین کردن مجازات‌هایی به جای اعدام، تا به حال تغییری در این مورد رخ نداده است.

محمد‌جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه به تازگی گفته است که بیش از ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران در ارتباط با جرایم مربوط به مواد مخدر است.

این موضوع همواره باعث انتقاد سازمان‌های حقوق بشری شده است.

لاریجانی معتقد است که اگر در قوانین مبارزه با مواد مخدر بازنگری شود، ممکن است ۲۰ تا ۳۰ درصد از اعدام‌ها در این زمینه کاسته شود.

او در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی گفته است که از تعداد زیاد اعدام‌ها خوشحال نیست اما جنگ بی‌امان در مبارزه با مواد مخدر، علت این ماجراست.

این مقام قوه قضاییه همچنین فرماندهان ناتو در افغانستان را مصرف‌کنندگان مواد مخدر خوانده که باعث شده‌اند کشت خشخاش در این کشور ۴۰ برابر افزایش پیدا کند: «این ژنرال‌ها عصر‌ها از این مواد افیونی استفاده می‌کنند اما این حجم مواد مخدر برای آن‌ها زیاد است و بقیه آن را احتمالا به برلین می‌فرستند. ما با آن‌ها می جنگیم و هزاران شهید برای جنگ بی‌امان با مواد مخدر داده‌ایم.»

Share