Share

محمد عبدالهی، زندانی سیاسی کرد بامداد سه‌شنبه ۱۰مرداد همراه با پنج زندانی مواد مخدر اعدام شد. خانواده اعدامیان اعتراض کردند. عده‌ای بازداشت شدند.

زندان ارومیه

زندان ارومیه

محمد عبدالهی ۳۵ سال داشت،، متاهل بود و در شهر بوکان زندگی می‌کرد. شعبه اول دادگاه مهاباد او را به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان محاکمه و به اعدام محکوم کرده بود. حکم اعدام او، پس از تایید در دیوان عالی کشور در فرودین ماه سال ۹۳ به صورت رسمی از سوی دایره اجرای احکام زندان مهاباد به او ابلاغ شد.

مصطفی احمدیان وکیل محمد عبدالهی در گفتگو با هرانا درباره پرونده موکلش گفته است: «پرونده دچار مشکلات عدیده‌ای است. قانون و عدالت در مورد موکلم هرگز محقق نشده است. موکل من هرگز دست به سلاح نبرده است.»

محمد عبدالهی، زندانی سیاسی اعدام شده ۹ خرداد در اعتراض به حکم «ناعادلانه» و نحوه رسیدگی به پرونده‌اش اعتصاب غذا کرد. بعد از ۳۲ روز مسئولان به او وعده دادند که اعاده دادرسی را می‌پذیرند و او هم اعتصاب غذایش را شکست. اما به این وعده عمل نکردند.

به گزارش هرانا، عبدالهی نامه سرگشاده‌ای هم به رییس قوه قضائیه و احمد شهید، گزارشگر حقوق بشر نوشته بوده.

خبرگزاری هرانا گزارش داده است که سحرگاه امروز پنج زندانی دیگر را هم در زندان ارومیه به همراه محمد عبدالهی اعدام کرده‌اند. اعدامیان عبارت‌اند از: کامران پورفت، توحید پورمهدی، امیر عزیزی، جهانگیر رضوی‌زاده و جبرئیل کنعانی.

اتهام آن‌ها قاچاق مواد مخدر بود.

پریسا حاتمی نیز به انفرادی منتقل شده بود و قرار بود سحرگاه امروز اعدام شود، اما به گزارش هرانا این حکم اجرا نشده است.

پریسا حاتمی به همراه همسرش جهانگیر رضوی‌زاده در زندان است و حکم اعدام هر دو صادر شده. آن‌ها یک فرزند خردسال هم دارند که در زندان متولد شده و سه سال دارد. هرانا می‌نویسد که شامگاه گذشته فرزند این دو زندانی محکوم به اعدام را از مادر جدا کرده‌اند و به خانواده تحویل داده‌اند.

پس از آنکه روز گذشته این زندانیان را برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل کردند، خانواده‌های آنان مقابل زندان ارومیه تجمع کردند. به گزارش هرانا مأموران با خانواده‌ محکومان به اعدام درگیر شدند و عده‌ای را هم بازداشت کزدند.

در زندان گوهردشت (رجایی شهر) هم چهار زندانی در انتظار اجرای اعدام به سر می‌برند. قرار است که حکم اعدام آن‌ها بامداد چهارشنبه، ۲۰ مرداد اجرا شود.

۱۲ مرداد تعدادی از زندانیان اهل سنت و کرد از جمله شهرام احمدی، در زندان گوهردشت اعدام شدند.

بیشتر بخوانید:

۱۱ زندانی برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شدند

Share