Share

یک عضو دفتر روح‌الله خمینی در پاسخ به صحبت‌های منتشر شده از حسینعلی منتظری، مرجع تقلید درگذشته شیعه و قائم مقام رهبر سابق جمهوری اسلامی از سال ۱۳۶۴ تا سال ۱۳۶۸، گفته است که این صحبت‌ها به دور از انصاف و همراه با پیش‌داوری‌هایی‌ست که “اطرافیان موذی” به آیت‌الله منتظری القا کرده‌اند.

Ansari 1

محمدعلی انصاری

سایت جماران با انتشار صحبت‌های محمدعلی انصاری، قائم مقام دفتر نشر آثار روح‌الله خمینی در روز چهارشنبه بیستم مرداد، نوشته است که این صحبت‌ها پاسخ به نوار سخنان منتشر شده از مرحوم آیت‌الله منتظری است.

محمدعلی انصاری گفته است که این سخنان مطالب جدیدی نیستند: «این گونه مطالب در خاطرات منسوب به ایشان نیز دیده می‌شود. محتوای این جلسه ناقص و مشحون از اغلاط و تحریفات منتشر شده است و فلسفه وجودی این جلسه به طور واضح و شفاف برای شنونده سخنان وی معلوم نیست.»

او صحبت‌های حسینعلی منتظری درباره احمد خمینی را هم غلط و ناروا و ظلم به او دانسته است

حسینعلی منتظری در جلسه خود با اعضای “کمیسیون مرگ”، درباره احمد خمینی گفته است که “احمد آقا” از مدت‌ها قبل خواهان اعدام‌ گسترده زندانیان سیاسی و عقیدتی بوده و وزارت اطلاعات هم این مساله را برنامه‌ریزی کرده است: «اطلاعات رویش نظر داشت و سرمایه‌گذاری کرد و شخص احمد آقا هم از سه چهار سال پیش می‌گفت که مجاهدین از روزنامه‌خوان، مجله‌خوان و اعلامیه‌خوان، همه باید اعدام شوند. این‌ها چنین فکری می‌کردند و حالا فرصت را معتنم شمردند و با این جریانی که منافقین به ما حمله کردند، این را جا انداختند پیش امام، حالا هر جوری و … بالاخره از امام نوشته گرفتند و دادند دست افراد و حالا این به کجا منتهی می‌شود و در آینده چه می‌شود {معلوم نیست} …»

محمد‌علی انصاری و برادرش مجید انصاری از افراد بسیار نزدیک به بیت روح‌الله خمینی هستند. مجید انصاری در حال حاضر معاون حقوقی حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران است که تا مدتی پیش معاونت پارلمانی او را بر عهده داشت.

محمد‌علی انصاری هم در سال‌های حیات رهبر سابق جمهوری اسلامی از همراهان همیشگی او در جمع‌های عمومی بود و هنگام سخنرانی‌های عمومی روح‌الله خمینی در جماران، او را همراهی می‌کرد.

در فایل صوتی منتشر شده از صحبت‌های حسینعلی منتظری، از مانع‌تراشی افرادی در “بیت امام” بر سر راه ملاقات فرستاده او که حاکم شرع استان خوزستان است و روح‌الله خمینی سخن به میان می‌آید.

انصاری اما درباره این بخش از صحبت‌های آیت‌الله منتظری در مورد ممانعت از ملاقات (محمدحسین) احمدی، حاکم شرع خوزستان با روح‌الله خمینی گفته است که او نقشی در این ماجرا نداشته و از انجام صحبت‌های این مقام مسئول قضایی جلوگیری نشده است: «من خیلی کوچک‌تر از آن بودم که در چنین موضوعی که یک سر آن پیغام آقای منتظری به امام و سر دیگر آن یک مساله قضایی بوده است دخالت کنم و اساسا جایگاه و حوزه دخالت ما این امور نبوده است.»

این عضو دفتر روح‌الله خمینی همچنین گفته است که «آقای منتظری از جدایی از امام هیچ نفعی نبرده است.»

او از کسانی گفته که «ذهن آقای منتظری را به مسائل غیر‌واقعی آلوده کرده‌اند» و «دفاع ایشان از لیبرال‌ها و منافقین را هم باعث شدند» و «همان‌ها این نوارها را پخش کرده‌اند.»

انصاری صحبت‌های حاضران در این جلسه را رد گفته‌های حسینعلی منتظری دانسته و گفته است که اگر کسی این صحبت‌ها را بشوند، می‌فهمد که بسیاری از سخنان ایشان رد شده است.

این در حالی است که آن‌ها در صحبت‌های‌شان بر تعیین تکلیف ۲۰۰ زندانی که از بند عمومی به سلول انفرادی منتقل شده‌اند، در ماه محرم پافشاری می‌کنند و می‌گویند که نمی‌شود این زندانیان را دوباره به بند برگرداند.

آن‌ها همچنین از ساعت کاری طولانی خود می‌گویند و می‌خواهند برای مدتی به خانواده‌های زندانیان اجازه ملاقات بدهند تا اعتراض «تعدادی از خانواده‌ها» کاسته شود.

انصاری اما انتشار این نوارها را «صحنه‌گردانی برای استکبار جهانی» و «شبهه‌افکنی در جامعه» دانسته و گفته است که بنا دارد در آینده به ابعاد و زوایای مختلف این موضوع از جمله ملاقات‌هایش با حسینعلی منتظری و اطرافیان او بپردازد: «اگر روزی لازم باشد جامعه می‌تواند از طریق اسناد پی ببرد که آقای منتظری هم به امام ظلم کرد، هم به نظام، هم به خودش و هم به هوداران خویش.»

این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که اداره اطلاعات قم و دادگاه ویژه روحانیت به دنبال انتشار فایل صوتی سخنان حسینعلی منتظری، احمد منتظری، فرزند او را تهدید کرده‌اند و از او خواسته‌اند تا این فایل صوتی را از کانال تلگرام و سایت رسمی آیت‌الله منتظری بردارد.

تهدید اطلاعات؛ احمد منتظری فایل صوتی صحبت‌های پدرش را حذف کرد

احمد منتظری هم با انتشار اطلاعیه‌ای این فایل را حذف کرده‌ است. در این اطلاعیه آمده است: «در ساعت ۱۴:۴۴ دقیقه امروز ۹۵/۵/۲۰ از اداره اطلاعات قم با اینجانب تماس گرفتند و از طرف وزارت اطلاعات پیغام دادند که نظر آن وزارت بر این است که فایل صوتی اخیر از روی سایت و کانال آیت‌الله منتظری برداشته شود.»


گزارشی درباره صحبت‌های حسین‌علی منتظری همراه با فایل صوتی صحبت‌های او:

منتظری خطاب به “هیات مرگ”: شما جنایتکار هستید

Share