Share

علی ربیعی، وزیر کار در دولت حسن روحانی در گفت‌و‌گو با شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی اعلام کرد که به زودی یارانه ۴ میلیون نفر دیگر از شهروندان ایرانی قطع می‌شود. دولت برای پاسخگویی به نیروی کار می‌بایست هر سال ۸۰۰ هزار شغل ایجاد کند.

علی ربیعی، وزیر کار در گفت‌و‌گوی ویژه شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی

علی ربیعی، وزیر کار در گفت‌و‌گوی ویژه شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی

وزیر کار اعلام کرد که برای تحقق بخشیدن به مصوبه مجلس شورای اسلامی یارانه ۴ میلیون از ۶ میلیون نفری که مجلس به دولت تکلیف کرده قطع می‌شود.

مجلس شورای اسلامی در ۳۱ فروردین سال جاری دولت را موظف کرده است که یارانه «سه دهک پردرآمد جامعه» را حذف کند.

دولت حسن روحانی با این مصوبه مخالفت کرده بود.

بر اساس مصوبه مجلس، یارانه تجار و صاحبان مشاغل آزاد، کارکنان نهادهای حکومتی از جمله دولت، شهرداری‌ها، مؤسسات عمومی، کارکنان نیروهای مسلح و بازنشستگان که حقوق آن‌ها از ۳۵ میلیون تومان در سال بیشتر باشد، قطع می‌شود.

علی ربیعی در گفت‌و‌گو با شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران شاخص‌های حذف یارانه شهروندان را برشمرده است: «ما درآمد و هزینه را در سه فرمول می‌گذاریم. مسکن، خودرو، درآمد و حتی سفر می تواند دارایی محسوب شود.»

او خاطرنشان کرده که دولت برای اطلاع پیدا کردن از دارایی شهروندان به حساب‌های بانکی آنان «سرک نمی‌کشد».

۱۵ مرداد دفتر آمار و پایش اقتصادی معاونت پژوهشی مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی، در گزارشی، تحولات بازار کار ایران تا پایان سال ۱۳۹۴ را بررسی کرده بود. بر اساس این گزارش بیکاری در ایران رو به افزایش است و به تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار هم افزوده شده است.

وزیر کار در گفت‌و‌گو با شبکه دو اعلام کرد که طبق آمارهای دولت بیش از پنج میلیون نفر با تاخیر وارد بازار کار ایران می‌شوند. علی ربیعی برآورد کرده است که دولت می‌بایست برای ایجاد اشتغال برای این نیروی کار سالانه ۸۰۰ هزار شغل ایجاد کند.

بر اساس آماری که وزیر کار ارائه داد امکان دسترسی به شغل در ایران از ۲۸ سالگی به ۲۷ سالگی رسیده است.

به گفته وزیر کار در حال حاضر دریافتی یک کارگر ایرانی یک میلیون و صد هزار تومان با مزایاست. ماهانه مستمری‌بگیران کمتر از این مبلغ است و حدود ۴۰ درصد از آنان ناگزیرند با حداقل دستمزد زندگی‌شان را بگذرانند.

بیشتر بخوانید:

گزارش تازه‌ای از بازار کار ایران: بیکاری بیشتر، درس‌خوانده‌ها بیکارتر

Share