Share

بحران رکود اقتصادی ایران دامن‌گیر صنایع بزرگ تولیدی شده است. پس از انتشار خبرهایی مبنی بر تعطیلی کارخانه‌های بزرگ، ذوب آهن اصفهان هم به جمع شرکت‌های ورشکسته پیوست.

zobahan

زیان انباشته ذوب آهن نزدیک به دو برابر میزان سرمایه ثبت شده این شرکت است.

به گزارش خبرگزاری موج بزرگ‌ترین شرکت تولید فولاد ایران با زیان انباشته ۱۵۱۳ میلیارد تومانی روبرو است.

برپایه این گزارش ذوب آهن اصفهان در سه ماه نخست امسال هم نتوانسته است از بحران خارج شود و ۳۰۰ میلیارد تومان به زیان‌های این شرکت افزوده شده است تا زیان انباشته این شرکت به دو برابر سرمایه ثبت شده آن برسد.

بدهی این شرکت هم ۶۵۸ میلیارد تومان اعلام شده است. این در حالی است که مدیرعامل این شرکت سال گذشته گفته بود که ذوب آهن از بحران خارج شده است.

خرداد امسال سازمان خصوصی سازی ۷۳ درصد سهام ذوب آهن اصفهان را در فرابورس عرضه کرد که با اعتراض سازمان‌های نظارتی همراه بود.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تهران همزمان با عرضه سهام این شرکت گفته بود که پیش از واگذاری باید بدهی‌های ذوب آهن تسویه شود.

به گفته او در صورتی که ذوب آهن افزایش سرمایه ندهد، ورشکسته به شمار می‌آید و سازمان خصوصی سازی اجازه ندارد که سهام آن را عرضه کند.

احمد صادقی مدیرعامل ذوب آهن نیز اردیبهشت امسال با تائید خبر ورشکستگی این شرکت گفته بود که این کمپانی مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت در زمینه ورشکستگی است. او افزایش سرمایه را تنها راه نجات ذوب آهن دانسته و وعده کرده بود که در سال ۹۵ این اقدام عملی شود.

ذوب آهن اصفهان دارای حدود ۱۵ هزار نیروی کار مستقیم و غیرمستقیم است. زمستان سال گذشته خبرهایی مبنی بر تعدیل نیروی انسانی در این کارخانه منتشر شد اما مدیرعامل ذوب آهن و استاندار اصفهان هرگونه تعدیل نیرو در این شرکت را تکذیب کردند.

فروردین امسال ۳۰۰ بازنشسته این شرکت در اعتراض به قطع پرداخت حق بیمه درمانی خود دست به اعتراض زدند. معترضان به خبرگزاری‌ها گفته بودند که بیمه درمانی ۴۶ هزار بازنشسته این شرکت پرداخت نشده است.

مسئولان ارشد ذوب آهن کاهش تقاضا در بازار، نیروی انسانی مازاد و پیری تکنولوژی را از دلایل ورشکستگی این شرکت اعلام کرده‌اند.


در همین زمینه

تعطیلی ۷۰۰معدن سنگ در ایران ظرف سه سال

تعطیلی کارخانه آهن و فولاد لوشان و بیکار شدن ۱۸۰ کارگر

تعطیلی بیش از هفت هزار واحد صنعتی در ایران

تعطیلی کارخانه قند ورامین و بیکاری ۲۸۵ کارگر

تعطیلی کارخانه کاشی «نیلو» در اصفهان و بیکاری ۸۰۰ کارگر

تعطیلی بخشی از صنایع فولادی ایران

Share