Share

کانون کردهای مقیم آلمان هشدار داده است که سرکوب‌ها پس از کودتای نافرجام در ترکیه شدت گرفته و این احتمال وجود دارد که صدها هزار کرد تبعه ترکیه به آلمان پناه بیاورند. در ماه‌های گذشته تعداد پناهجویان کرد در آلمان افزایش چشمگیر داشته است.

پناهجویان سوری در مرز ترکیه. اسکان اجباری آن‌ها در شهرهای کردنشین برای تغییر بافت قومی

پناهجویان سوری در مرز ترکیه. اسکان اجباری آن‌ها در شهرهای کردنشین برای تغییر بافت قومی

علی توپراک، رییس کانون کردهای مقیم آلمان در گفت‌و‌گو با روزنامه «دی ولت» گفته است: «در کوتاه‌مدت ده‌ها هزار کرد به آلمان پناه می‌آورند. در درازمدت ممکن است صدها هزار نفر از کردهای ترکیه ناگزیر به پناهجویی در آلمان بشوند.»

به گفته توپراک در حال حاضر در اثر سیاست‌های سرکوبگرانه دولت ترکیه بیش از نیم میلیون از شهروندان کرد در خاک ترکیه آواره‌ شده‌اند. بعد از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ظاهراً سرکوب‌ها در ترکیه شدت بیشتری گرفته است.

رییس کانون کردهای مقیم آلمان می‌گوید: «چگونه ممکن است که ترکیه که خود را به عنوان یک کشور پناهجوپذیر معرفی می‌کند،باعث آواری هزاران نفر شود؟»

توپراک می‌گوید دولت رجب طیب اردوغان تلاش می‌کند با اسکان دادن اجباری پناهجویان سوری در شهرهای کردنشین، کردها را از شهرهایی که در آن سکونت دارند بیرون براند.

کردها بزرگ‌ترین اقلیت قومی در ترکیه هستند. به گفته رییس کانون کردهای ترکیه در صد سال گذشته دولت‌های ترکیه موفق شدند ارمنی‌ها و یونانی‌ها را از این کشور بیرون برانند.

این سیاستمدار کردتبار آلمانی که عضو حزب دموکرات مسیحی آلمان است از دولت آلمان خواسته که به سیاست‌های سرکوبگرانه دولت رجب طیب اردوغان اعتراض کند.

شاخه‌ای از طرفداران عبدالله گولن که در آلمان فعالیت می‌کنند نیز نسبت به آوارگی هزاران دگراندیش ترک هشدار داده‌اند. ارکان قازان قویون، از طرفداران عبدالله گولن در آلمان به روزنامه «دی ولت» گفته است: «به زودی عده زیادی از اشخاصی که در پاکسازی‌های بعد از کودتا از کار بیکار شده‌اند، به آلمان پناه می‌آورند. در ترکیه هر کس که جزو تمجیدگران اردوغان نباشد، می‌بایست چمدان‌هایش را ببندد.»

اداره مهاجرت آلمان اعلام کرده که در روزهای گذشته تعداد پناهجویان کرد و ترکیه‌ای افزایش داشته است. از ۱۷۱۹ نفری که تبعه ترکیه بوده‌اند و در آلمان تقاضای پناهندگی کرده‌اند، ۱۵۱۰ نفر کرد بوده‌اند.

بیشتر بخوانید:

کردهای معترض یک شبکه رادیویی در آلمان را اشغال کردند

Share