Share

در رقابت‌های وزنه‌برداری بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو و در روز هفتم این بازی‌ها، کیانوش رستمی نخستین نماینده کاروان وزنه‌برداری ایران که به روی تخته رفت، مدال طلا گرفت.

لبخند کیانوش رستمی در لحظه‌ای که دانست طلا را کسب کرده است.

خنده کیانوش رستمی در لحظه‌ای که دانست طلا را کسب کرده است.

رستمی شب ۱۳ اوت/۲۳ مرداد  به همراه ۱۰ وزنه بردار دیگر گروه ۸۵ کیلوگرم به روی تخته رفت و رکورد المپیک و جهان را در این دسته وزنی شکست و صاحب مدال طلا شد.

این وزنه‌بردار کرمانشاهی در اولین تلاش تک ضرب، وزنه ۱۷۴ کیلوگرمی را بالای سر برد و سپس وزنه ۱۷۹ کیلوگرمی را بالا برد.

نزدیک‌ترین رقیب کیانوش در طول این رقابت تیان تائو از کشور چین بود که از همان ابتدا او را با انتخابی ۱۷۰ کیلویی در یک ضرب تعقیب می‌کرد.

رستمی سپس برای شکست رکورد تک ضرب المپیک تلاش کرد که  در حرکت سوم وزنه ۱۸۲ کیلوگرمی را مهار کند، که موفق نشد. در نهایت با رکورد ۱۷۹ کیلوگرم صدرنشین  جدول یک‌ضرب شد.

Kianoush Rostami with the gold medal

کیانوش رستمی که در المپیک ۲۰۱۲ لندن مدال نقره کسب کرده بود، معمولا خودش تمرین می‌کند و مربی خودش است.

انتخاب او در رقابت با رقیب چینی برای دو ضرب وزنه ۲۱۵ کیلوگرمی بود که ابتدا نتوانست آن را مهار کند. در تلاش دوم، رستمی توانست وزنه ۲۱۵ کیلوگرم را مهار کند و در حرکت سوم موفق شد وزنه ۲۱۷ کیلوگرمی را بالا ببرد.

این وزنه‌بردار دسته ۸۵ کیلوگرم تیم ایران، با مهار وزنه ۲۱۷ کیلوگرمی رکورد المپیک را در دو ضرب از پیروس دیماس یونانی گرفت.

رکورد دو ضرب المپیک با ۲۱۵ کیلوگرم در اختیار دیماس وزنه‌بردار یونانی بود که در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی به ثبت رساند. این رکورد توسط کیانوش رستمی ۲ کیلوگرم افزایش پیدا کرد. همچنین او با ثبت رکورد مجموع ۳۹۶ کیلوگرم رکورد جهان و المپیک را به نام خود ثبت کرد.

لحظه قهرمانی کیانوش رستمی را ببینید:

کیانوش رستمی با انتخاب وزنه‌های ۱۷۴ و ۲۱۵ کیلوگرمی برای حرکات اول یک‌ضرب و دوضرب خود، و وزنه‌های ۱۷۹ و ۲۱۷ کیلوگرمی برای حرکات بعدی‌اش در تک‌ضرب و دوضرب، نهایت سنگین‌ترین وزنه‌ها را انتخاب‌ها کرد و توانست رقیب اصلی‌اش از کشور چین را شکست دهد و با مجموع ۳۹۶ رکورد جهان و المپیک را بزند.

در این گروه تیان تائو از کشور چین مدال نقره و گابریل سینکرایان از کشور رومانی مدال برنز را گرفتند.

قبل از رفتن به المپیک ریو، کیانوش رستمی را امید طلای ایران می‌خواندند که ثابت کرد این امید بیهوده نبوده است.

Share