Share

نیروهای دمکراتیک سوریه متشکل از نیروهای کرد، آشوری و عرب اعلام کردند که نیروهای داعش را به طور کامل از شهر منبج سوریه بیرون راندند و کنترل کامل این شهر را به دست گرفتند.

manbij syria

شهر منبج در شمال استان حلب و در مرز جنوبی ترکیه گذرگاه اصلی داعش به رقه به شمار می‌آید

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای دمکراتیک سوریه جمعه ۱۲ اوت/ ۲۲ مرداد آخرین مناطق تحت تصرف داعش در شهر منبج را بازپس گرفتند و بیش از دو هزار غیرنظامی را که نیروهای داعش به گروگان گرفته بودند، آزاد کردند.

شرفان درویش، سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه گفت: «اکنون این شهر به طور کامل در کنترل ماست اما ما در حال انجام عملیات پاکسازی هستیم زیرا مخفی‌گاه‌های داعش در این شهر همچنان می‌توانند تهدیدی به شمار آیند».

خبرگزاری‌های آمریکا هفته گذشته اعلام کرده بودند که شهر منبج از کنترل داعش خارج شده اما درویش در حساب توییتر خود این خبر را ناصحیح دانسته و گفت که بخش‌هایی از این شهر همچنان در کنترل داعش است و تلاش برای بیرون راندن آن‌ها از این شهر ادامه دارد.

شهر منبج در شمال استان حلب و در مرز جنوبی ترکیه واقع است و جاده‌های اطراف آن پایگاه اصلی داعش و گذرگاه اصلی داعش به رقه به شمار می‌آید. کنترل این شهر در سال ۲۰۱۴ به دست داعش افتاد.

نیروهای دمکراتیک سوریه با پشتیبانی ایالات متحده آمریکا در دو ماه گذشته تلاش کردند که شهر منبج را از تصرف داعش خارج کنند.

سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه تأکید کرد که عملیات دوازدهم اوت آخرین عملیات این نیروها در شهر منبج خواهد بود.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا اعلام کرد که نزدیک به ۵۰۰ خودرو را دیده‌اند که نیروهای داعش و غیرنظامیان را از این شهر بیرون می‌بردند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه این خودروها به مقصد شهر جرابلس در شمال سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه حرکت می‌کردند.

مقامات آمریکایی می‌گویند پس از منبج، نوبت به رقه، پایگاه اصلی داعش در سوریه می‌رسد. آن‌ها نبردی را که به زودی در رقه با نیروهای داعش خواهند داشت «دشوار» توصیف کردند.

بیشتر بخوانید:

داعش «تقریباً به طور کامل» از شهر منبج سوریه بیرون رانده شد

Share