Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنرانی خود در شهر یاسوج گفت که بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار، رشد اقتصادی ایران به بیش از ۴,۴ درصد رسیده است.

hasan-rohani-2

روحانی: نوید رشد اقتصادی

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، روحانی یکشنبه ۲۴ مرداد در سفر استانی خود به استان کهکیلویه و بویراحمد در ورزشگاه تختی یاسوج سخنرانی کرد و رشد اقتصادی نزدیک به پنج درصدی در سه ماهه اول سال ۹۵ را از دست‌آوردهای دولت یازدهم دانست.

روحانی گفت: «دولت یازدهم در شرایطی فعالیت خود را آغاز کرد که رشد اقتصادی کشور منفی ۶,۸ درصد بود که امروز و در سه ماهه نخست سال جاری به بیش از ۴,۴ درصد رسیده است».

بانک مرکزی ایران نرخ رشد اقتصادی ایران را در سال ۹۳ نیز چهار درصد اعلام کرده بود. بانک مرکزی این رشد را در سال ۹۴، سه درصد اعلام کرده بود.

اما آماری که مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش می‌دهد حکایت از رشد منفی اقتصاد ایران در سال ۹۴ دارد. این مرکز رشد اقتصادی ایران در سال گذشته را منفی هفت دهم درصد برآورد کرده بود در حالی که مرکز آمار ایران این رشد را ۹ دهم درصد اعلام کرده بود.

رئیس جمهوری ایران این درصد رشد را نتیجه «اعتماد مردم به دولت و اتحاد دولت و ملت» دانست و گفت که اقتصاد ایران در حالی به این درصد رشد رسیده که «دشمنان انقلاب قیمت نفت را به یک سوم و یک چهارم رسانده اند».

قیمت نفت در بازار جهانی از ژانویه سال جاری افزایش چشم‌گیری داشته است. صادرات نفت ایران نیز با رشد ۴۷ درصدی نسبت به سال گذشته به بالاترین میزان در چهار سال اخیر رسیده است.

روحانی در سخنرانی خود گفت که با برداشته شدن تحریم‌ها در پی اجرای برجام «در حال حاضر این امکان وجود دارد که به هر میزان نفت‌مان را صادر می‌کنیم و کشتی‌های ایران در سراسر بنادر جهان می‌توانند پهلو بگیرند».

او همچنین اضافه کرد که در یک سال گذشته ۳۵۰ هیأت اقتصادی در پی اجرای برجام به ایران سفر کرده‌اند.

در ماه‌های اخیر انتقادهایی از دولت روحانی به دلیل عدم تأثیرگذاری برجام بر معیشت مردم شده است.

بیشتر بخوانید:

«روحانی باید به جرم خیانت محاکمه شود»

Share