Share

به گزارش رویترز روسیه تعدادی از جنگنده‌های خود را در ایران مستقر کرده است. آن جنگنده‌ها از پایگا‌ه‌های هوایی ایران به سوی سوریه برای بمباران مواضع داعش استفاده می‌کنند. یک رسانه روسی به طور مشخص از پایگاه هوایی همدان نام برده است.

جنگنده‌های روسی (عکس از آرشیو)

جنگنده‌های روسی (عکس از آرشیو)

وزارت دفاع روسیه در روز سه‌شنبه ۱۶ اوت / ۲۶ مرداد اعلام کرد که جنگنده‌های دورپرواز روس چند موضع داعش را در سوریه بمباران کرده‌اند. تلویزیون دولتی “روسیا ۲۴” با استناد به منابع ایرانی و عرب گزارش کرده است که جنگنده‌های روسیه از پایگاه هوایی نوژه در همدان به سمت سوریه پرواز کرده‌اند. این رسانه تصویرهایی از جنگنده‌هایی از نوع “توپولوف ۲۲” نشان داده‌ است. در گزارش تصویری این رسانه دست کم سه جنگنده از این نوع و یک هواپیمای نظامی باربری روسی دیده می‌شود. زمان و مکان این تصویرها نامشخص است.

خبرگزاری اسپوتنیک، نزدیک به دولت روسیه نیز نوشته است که وزارت دفاع این کشور استقرار جنگنده‌های توپولوف «تی‌یوـ۲۲ام۳» در فرودگاه نظامی همدان را تأیید کرده و نوشته است این جنگنده‌ها در صبح روز سه‌شنبه  ۱۶ اوت ۲۰۱۶ (۲۶ مرداد) نخستین حملات به مواضع داعش و جبهه النصره در منطقه حلب سوریه را انجام داده‌اند.

بر اساس این گزارش در این حملات پنج انبار مهمات نظامی و سوخت ذخیره‌سازی شده، و همچنین اردوگاه‌های آموزشی و مدیریت تروریست‌ها منهدم و بسیاری از اسلام‌گرایان تندرو کشته شده‌اند.

رسانه‌های داخل ایران در صبح سه‌شنبه خبر استقرار جنگنده‌های روسی در ایران را به عنوان «ادعای رسانه‌های منطقه و روسیه» مطرح کردند. “ایسنا” برای این خبر این تیتر را زده است: «ادعای رسانه‌های روس و عرب درباره استقرار جنگنده‌های روسیه در همدان.»

“ایسنا” به نقل از این “رسانه‌ها” نوشته است که «هدف از استقرار این هواپیماها در همدان کاهش ۶۰ درصدی زمان پرواز آن‌ها و در نتیجه صرفه‌جویی در هزینه و افزایش تاثیرگذاری حملات این جنگنده‌ها عنوان شده است.» ایسنا در ادامه این خبر نوشته است: «مقصد این پروازها از روسیه تا شهر پالمیرا در سوریه حدود دو هزار و ۱۵۰ کیلومتر است اما فاصله پایگاه هوایی همدان تا پالمیرا تنها ۹۰۰ کیلومتر است.»

تأیید غیرمستقیم خبر

پس از انتشار خبر استفاده جنگنده‌های روسیه از پایگاه هوایی نوژه، دو مقام مسئول در ایران سخنانی گفتند که به منزله تأیید غیرمستقیم خبر تلقی داشته است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در مصاحبه با خبرگزاری “ایرنا” گفت: «همکاری های تهران – مسکو برای مبارزه با تروریسم در سوریه راهبردی است و ما در این زمینه تبادل ظرفیت و امکانات داریم.

کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی، نیز سخنان مشابهی بیان کرده است. خبرگزاری فارس از قول او نوشته است که همکاری بین ایران، روسیه، سوریه «از مدتی قبل آغاز شده و در مسیر فزاینده ای در حال انجام و اجراست.»

Share