Share

روزنامه «اُزگور گوندم» که گفته می‌شود طرفدار کردهاست به همین اتهام توسط دادگاهی در ترکیه به‌طور موقت بسته شد.

Ozgur-Gundem

به‌گزارش رویترز، مقامات ترکیه سه‌شنبه ۲۶ مرداد / ۱۶ اوت اعلام کردند که این روزنامه به اتهام انتشار خبرهایی از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و «تبلیغ فعالیت‌های تروریستی» توقیف شده است.

روزنامه «اُزگور گوندم» در گذشته بارها بسته شد و در ماه‌های اخیر نیز زیر فشار قرار داشت و به‌تازگی کارزاری علیه این فشارها به‌راه انداخته بود.

اِرول اوندراوغلو، روزنامه‌نگار و کارشناس ترکیه در سازمان گزارشگران بدون مرز، شبنم کُرور فینجانی، مدیر بنیاد حقوق بشر ترکیه و احمد نسین، روزنامه‌نگار از سوم ماه مه، روز آزادی مطبوعات، به‌شکل نمادین در حمایت از این کارزار به تناوب مدیریت روزنامه «اُزگور گوندم» را برعهده گرفتند و به همین دلیل هم در ۳۱ خرداد / ۲۰ ژوئن بازداشت شدند.

جان دوندار، سردبیر پیشین روزنامه «جمهوریت» ترکیه که مدتی زندانی شد نیز در این کارزار سردبیری نمادین «اُزگور گوندم» را برعهده گرفت.

همچنین از سال ۲۰۱۴ تعدادی از خبرنگاران روزنامه «اُزگور گوندم» به دلیل بازتاب خبرهای درگیری‌های ارتش ترکیه با نیروهای پ‌ک‌ک در جنوب شرق این کشور، بازداشت شده‌اند.

شمارگان روزنامه «اُزگور گوندم» نزدیک به ۷۵۰۰ نسخه در روز است.

دولت ترکیه از مدت‌ها پیش مطبوعات و رسانه‌های مستقل را تحت فشار قرار داده است. ترکیه در رده‌بندی آزادی مطبوعات که از سوی گزارشگران بدون مرز منتشر می‌شود در رتبه ۱۵۱ در بین ۱۸۰ کشور جهان قرار دارد.

Share