Share

کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی اولین مدال تاریخ زنان ایران در المپیک را به دست آورد.

kimia_alizadeh

تیم ایران در المپیک ریو ۲۰۱۶، ۹ ورزشکار زن داشت که از سال ۱۹۹۶ در المپیک آتلانتا تاکنون بزرگ‌ترین گروه ورزشکاران زن ایران بوده است اما از این گروه تنها یک نفر مدال کسب کرد.

کیمیا علیزاده، تکواندوکار وزن ۵۷ کیلوگرم در آخرین مسابقه خود در مقابل نیکیتا گلاسنوویک از سوئد با نتیجه پنج بر صفر به مدال برنز رسید.

علیزاده اولین امتیازهای خود را در راند دوم مسابقه به دست آورد و در راند سوم پنج بر صفرپیروز شد.

علیزاده در اولین مسابقه خود در برابر یک تکواندوکار از کرواسی پیروز شد اما در دومین مسابقه از مرحله یک چهارم پایانی، در مقابل اوا کالوا گومز از اسپانیا شکست خورد. علیزاده در شانس مجدد مقابل فاناپا هارنیسوجین از تایلندی با نتیجه  ۱۴ بر ۱۰ پیروز شد.

زهرا سروی، نایب رییس بانوان فدراسیون تکواندو ایران در واکنش به این پیروزی به خبرگزاری ایسنا گفته:‌ «اگر کیمیا علیزاده مدال نمی‌گرفت، به خدا گلایه می کردم چون شاید خیلی‌ها ندانند این بچه در تمرینات چه سختی‌هایی می‌کشد اما خدا می‌داند.»

سروی همچنین گفت: «از کسب این مدال بابت چند موضوع خوشحالم. یکی زحماتی که کیمیا کشیده و دیگر اینکه این مدال کمک می کند تا راه زنان ایرانی باز شود و دختران بیشتری بتوانند برای کسب مدال در رویدادی مثل المپیک تلاش کنند.»

به دنیال این پیروزی کیومرث هاشمی، رئیس کمیته ملی المپیک ایران اعلام کرده که این تکواندوکار ۱۸ ساله ۱۰ هزار دلار پاداش خواهد گرفت.

او گفته: «به جای ۳ هزار دلار پاداش مدال‌آوران برنز به کیمیا علیزاده معادل ورزشکاران طلایی یعنی ۱۰ هزار دلار پاداش داده می‌شود.»

ایسنا نوشته که  این پاداش جدا از جایزه وزارت ورزش است که به قهرمانان المپیکی پرداخت می‌شود.

کیمیا علیزاده خود در گفت‌وگو با ایسنا گفته: «می‌خواستم پنجمین مدال تاریخ‌سازم را با مدال المپیک کسب کنم و می‌خواستم طلا بگیرم ولی متاسفانه نشد. شاید آن زحماتی که من کشیدم رنگش برنزی بود. شرمنده استادم شدم.»

او پیش‌تر در مسابقه‌هایی مانند المپیک نوجوانان و جهانی نوجوانان مدال کسب کرده بود.

این ورزشکار ایرانی پیش از مسابقات یک آسیب‌دیگی شدید داشته اما با کمک کادر پزشکی توانسته خود را به مسابقات برساند.

علیزاده گفته که برای دختران ایرانی خوشحال است چون راهی باز شد تا زنان ایران بتوانند در المپیک‌های بعدی مدال‌آور باشند.

با این پیروزی تعداد مدال‌های ایران در مسابقات امسال المپیک به پنج مدال دو طلا و سه برنز رسید.

Share