Share

احمد خاتمی در نماز جمعه روز ۲۹ مرداد تهران با اشاره تلویحی به موضوع فایل صوتی منتشر شده از صحبت‌های حسینعلی منتظری درباره اعدام‌های ۶۷ گفته است که افراد عضو سازمان مجاهدین خلق «محارب» بوده‌اند و «رویکردهای قرآنی» شدیدترین مجازات‌ها را برای محاربین در نظر گرفته است.

khatami_ahmad

این روحانی نزدیک به جریان اصولگرایان تندرو با این تلقی تاکید کرده است دستور روح‌الله خمینی برای اعدام زندانیان «بر سر موضع» در سال ۶۷، کاری قرآنی، فقهی، انقلابی و خدمتی بزرگ به ملت مسلمان ایران بوده است.

او با اشاره به عملیات فروغ جاودان (مرصاد)، گفته است کسانی که به جنگ فرزندان ملت ایران آمده بودند محارب بودند و کسانی هم که در زندان همراهی داشتند، محارب بودند.

خاتمی در توضیح دلیل محارب بودن زندانیان گفته است که چون آن‌ها گفته‌اند بر سر موضع خود هستند، یعنی چون زندانی بوده‌اند به جنگ ملت ایران نیامده‌اند.

آن‌چه که این روحانی اصولگرا گفته است به این معناست که این زندانیان اگر آزاد بودند، حتما دست به اسلحه می‌بردند و علیه جهوری اسلامی می‌جنگیدند و چون چنین نیتی داشته‌اند حتما باید اعدام می‌شدند.

این در حالی‌ست که در فایل صوتی منتشر شده از صحبت‌های حسینعلی منتظری به عنوان قائم مقام وقت رهبر سابق جمهوری اسلامی، او خطاب به اعضای شورای موسوم به هیات مرگ می‌گوید که «مجرد این‌که اگر آن‌ها را آزاد کنیم به منافقین ملحق می‌شوند، موجب صدق عنوان محارب و باغی به آن‌ها نمی‌شود.» و همچنین: «مجرد اعتقاد، فرد را داخل عنوان محارب و باغی نمی‌کند.»خاتمی اما در ادامه صحبت‌های خود از «برنامه‌ریزی استکبار برای زنده کردن منافقین» خبر داده است: «احساس می‌شود این روزها دنیای استکبار برنامه جدیدی علیه ملت بزرگ ما دارد و آن هم این است که می‌خواهد جنازه در حال احتضار منافقین آمریکایی استکباری را دوباره زنده کند، در حالی که باید بداند این جنازه در حال احتضار کامل است و هرگز زنده شدنی نیست.»

او در روایت خود از شرایط سال ۶۷ گفته است که «منافقین در ماه‌های پایانی جنگ پیاده‌نظام صدام شدند و به جنگ فرزندان ملت ایران آمدند: «آن‌ها خودشان گفتند که می‌خواهند به کرمانشاه و سپس به همدان و تهران بیایند. در حالی که این یک توهمی بیش نبود.»

خاتمی از تغییر رفتار زندانیان نزدیک و وابسته به سازمان مجاهدین خلق یک هفته مانده به عملیات فروغ جاویدان (مرصاد) گفته است و این‌که آن‌ها به زندان‌بان‌ها می‌گفته‌اند که هفته بعد ما زندان‌بان شما هستیم.

خطیب جمعه تهران مطرح شدن احتمالی چنین جمله‌ای را در حکم محاربه دانسته است و از کسانی که در مکتب امام تربیت شده‌اند و دم از امام می‌زنند، پرسیده است که «چرا اجازه می‌دهند امام مظلوم و غریب شود؟»

این اشاره او می‌تواند متوجه اکبر هاشمی رفسنجانی و طیف نزدیک به او باشد که هنوز درباره فایل صوتی منتشر شده از حسینعلی منتظری اظهار نظری نکرده‌اند.

خاتمی اما گفته است که به تکلیفش عمل کرده و باکی هم ندارم، چرا که «رسانه‌های آلوده غربی» تا توانسته‌اند او را تخریب کرده‌اند و با خشن معرفی کردنش، عکس‌هایی فتوشاپی و «آنچنانی» از او درست کرده‌اند که اگر خودش هم در خواب ببیند وحشت می‌کند.


کارتون و مطالبی در همین زمینه

فقط ما راست می‌گیم

Share