Share

تارنمای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی شب ۳۰ مرداد خبر داد که دو روز پش از این تاریخ تعدادی سنی را که وزارت اطلاعات می‌گوید «تکفیری» هستند دستگیر کرده و مخفیگاه آنها را  در غرب کشور به همراه بمب و جلیقه‌های انتحاری یافته است.

عکسی که در تاریخ ۲۶ مرداد در مورد تجهیزات و اسناد به دست آمده از یک گروه داعشی در ایران منتشر شد

عکسی که در تاریخ ۲۶ مرداد در مورد تجهیزات و اسناد به دست آمده از یک گروه داعشی در ایران منتشر شد

در بیانیه وزارت اطلاعات آمده است که این افراد گروهی هستند که پس از حملات نیروهای امنیتی طی دو روز دوشنبه ۲۵ مرداد و سه‌شنبه ۲۶ مرداد به گروهی «داعشی» در کرمانشاه متواری شده بودند. در خبری که منابع رسمی ایران درباره درگیری‌های نیروهای امنیتی در کرمانشاه انتشار دادند، نیامده بود که عده‌ای موفق به فرار شده‌اند.

تارنمای وزارت اطلاعات در اطلاعیه شب ۳۰ مرداد نوشته است که در تاریخ ۲۸ مرداد «عناصر متواری تیم تروریستی تکفیری در غرب کشور» دستگیر شدند. در این خبر آمده است که به همراه دستگیری این افراد، جلیقه انفجاری به همراه وسایل ساخت بمب نیز کشف شده است.

اسدالله رازانی، استاندار کرمانشاه سه‌شنبه ۲۶ مرداد به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفته بود که «یک تیم انتحاری» از داعش برای انجام عملیات در نقاط مختلف و شهرهای مرکزی کشور وارد مرزها شده بود، که طی دو روز دوشنبه ۲۵ مرداد و سه‌شنبه ۲۶ مرداد در یکی از محلات شهر کرمانشاه و یک شهر دیگر استان منهدم شدند.

تصاویری از درگیری‌های کرمانشاه در ۲۵ و ۲۶ مرداد

تصاویری از درگیری‌های کرمانشاه در ۲۵ و ۲۶ مرداد

با توجه به اینکه اخبار منتشرشده در مورد درگیری‌ها ۲۵ و ۲۶ مرداد و دستگیری‌های ۲۸ مرداد دقیق نیست، مشخص نیست که آنها که کشته یا دستگیر شده‌اند تابعیت ایرانی داشته‌اند یا نه، اما ذکرشده که آنها از مرز عراق آمده بودند.

وزارت اطلاعات دستگیرشدگان روز ۲۸ مرداد را «عناصر متواری تیم تروریستی تکفیری در غرب کشور» خوانده است. در ادبیات امنیتی جمهوری اسلامی «تکفیری» به گروه‌های سنی می‌گویند که حاکمیت مرکزی و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با آنها مشکل دارند و ادعا می‌کنند که این افراد به گروه‌های سنی تندرو نزدیک‌اند.

این عملیات اقدام مشترک «سربازان گمنام امام زمان» و نیروهای «قرارگاه نجف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» در غرب ایران بوده است.

وزارت اطلاعات مدعی شده که افراد دستگیرشده از همان تیم کرمانشاه هستند که فرار کرده‌اند و اکنون «سایر مخفیگاه‌ها و دپوی» این گروه شناسایی شده است.

نیروهای امنیتی ایران همچنین مدعی شده‌ند که در این مخفیگاه‌ها «کیت و ریموت‌های الکترونیکی، سلاح کلاش، سلاح‌ام ۶ آمریکایی، نارنجک، کمربند و جلیقه انفجاری، چاشنی الکتریکی و وسایل ساخت بمب» یافته‌اند.

در درگیری‌های کرمانشاه دو نفر از اعضای گروه سنی‌های مقابل سپاه پاسداران کشته شدند. مشخص نیست که چند نفر در روز ۲۸ مرداد در غرب ایران دستگیر شده‌اند.

در همین زمینه:

«درگیری‌های مسلحانه با داعش در استان کرمانشاه»

 

Share