Share

علی فلاحیان، وزیر پیشین اطلاعات جمهوری اسلامی، در پیوند با انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ گفت: «نظر حضرت امام و همه علما این است که اهل بغی یعنی کسانی که علیه حکومت اسلامی شورش و اقدام مسلحانه می‌کنند، حکمشان اعدام است و شکی در آن وجود ندارد».

علی فلاحیان: حکم امام مربوط به کسانی می‌شد که همچنان سر موضع و جنگ با نظام هستند.

علی فلاحیان: حکم امام مربوط به کسانی می‌شد که همچنان سر موضع و جنگ با نظام هستند.

به‌گزارش روزنامه شرق در شماره روز دوشنبه یکم شهریور، فلاحیان با بیان این‌که تعبیر آیت‌الله منتظری از اعدام‌ها این است که تاریخ قضاوت بدی درباره جمهوری اسلامی می‌کند، گفت: «این حرفی بود که اطرافیان، به آقای منتظری القا کردند.»

او در مقابل این نظر گفت، آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران معتقد بود «باید حکم خدا را اجرا کرد و توجهی به قضاوت تاریخ نباید بشود».

سایت رسمی آیت‌الله حسینعلی منتظری ۱۹ مردادماه یک فایل صوتی را برای اولین بار منتشر کرد که در آن او درباره کشتارها و اعدام‌های سال ۶۷ صحبت و انتقاد می‌کند.

در پی انتشار این فایل صوتی، برای نخستین بار بسیاری از مقامات حکومتی ایران مجبور شدند درباره کشتار گسترده زندانیان سیاسی در سال ۶۷، اگرچه بسیار محدود، اظهارنظر کنند. این اظهارنظرها بیش از آن‌که روشنگر جزئیات ماجرا باشد حمله به آیت‌الله منتظری بوده است و گروهی نیز موضوع کشتار زندانیان سیاسی را به بحث‌های فقهی محدود کرده‌اند.

علی فلاحیان افزود: «آقای منتظری می‌گوید چرا وقتی این افراد زندان بودند اعدام شدند که باید گفت بسیاری از منافقین دوران زندان خود را گذرانده بودند و برگشتند و به عراق رفتند و علیه جمهوری اسلامی عملیات کردند و افراد را کشتند».

او گفت حکم خمینی «مربوط به کسانی می‌شد که همچنان سر موضع و جنگ با نظام هستند».

حکومت جمهوری اسلامی ایران در تابستان سال ۶۷، چند هزار تن از مخالفان سیاسی خود را در مدت دو ماه اعدام کرد. اجساد تعدادی از این زندانیان در کانال‌های جمعی و در عمق کمی از خاک در گورستان خاوران، واقع در جنوب شرق تهران دفن شد و نشانه‌ای از آن‌ها باقی نماند.

این زندانیان سیاسی بر اساس فتوایی از آیت‌الله خمینی، در حالی‌که پیش از آن محاکمه شده و بسیاری از آن‌ها حکم زندان گرفته بودند، در دادگاه‌هایی چند دقیقه‌ای بدون هیچ‌گونه حقوق قضائی، از جمله داشتن وکیل، بار دیگر محاکمه و اعدام شدند.

علی فلاحیان که در دوران ریاست جمهوری علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی وزیر اطلاعات بود، خود یکی از کسانی است که چه در ایران و خارج از کشور پرونده‌هایی در پیوند با کشتار مخالفان و دگراندیشان دارد. او در دادگاه‌های آلمان به دست داشتن در ترور رهبران اپوزیسیون در رستوران میکونوس برلین متهم شده و در آرژانتین نیز به اتهام شرکت در انفجار مرکز همیاری یهودیان تحت تعقیب قانونی قرار دارد.

در دوره ریاست فلاحیان بر وزارت اطلاعات بسیاری از روزنامه‌نگاران و روشنفکران ایرانی زیر فشار قرار گرفتند و مخالفان حکومت ایران معتقدند که او در قتل‌های زنجیره‌ای روشنفکران و کنشگران سیاسی دست داشته است.

Share