Share

سیف‌الله صمدیان، عکاس مطرح ایرانی نخستین نمایشگاه انفرادی خود را به‌مناسبت هشتادوپنجمین سالروز تولد احمد شاملو، شاعر فقید، در تهران برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیف‌الله صمدیان پس از ۴۲ سال عکاسی سرانجام نمایشگاه انفرادی خود را با عنوان «بامداد» از ۱۲ تا ۲۲ آذرماه جاری در نگارخانه شماره شش تهران برپا خواهد کرد.

وی این نمایشگاه را به دلیل علاقه خود به شعر و به‌ویژه احمد شاملو برگزار خواهد کرد.

احمد شاملو، یکی از تأثیرگذارترین شاعران صاحب سبک ایران به‌شمار می‌رود که در دوم مردادماه ۱۳۷۹ در سن ۷۵ سالگی درگذشت. از وی ده‌ها جلد کتاب در زمینه‌های شعر، رمان، نمایش‌نامه، ترجمه و فرهنگ مردم به‌جای مانده است.

مجموعه‌ آثار به نمایش در آمده در قالب کاتالوگی با همکاری نشر «نظر» با مقدمه‌ سیف‌الله صمدیان و نوشتاری از آیدا شاملو، همسر احمد شاملو، منتشر خواهد شد

نمایشگاه سیف‌الله صمدیان، عکس‌هایی را شامل می شود که وی در سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۲ در خانه‌ احمد شاملو در «دهکده» (پردیس کرج) گرفته است.

«بامداد» شامل ۲۰ قطعه عکس سیاه و سفید سیف‌الله صمدیان در ابعاد ۶۰ در ۸۰ سانتیمتر است.

به نوشته ایسنا، همزمان با گشایش این نمایشگاه مجموعه‌ آثار به نمایش در آمده در قالب کاتالوگی با همکاری نشر «نظر» با مقدمه‌ سیف‌الله صمدیان و نوشتاری از آیدا شاملو، همسر احمد شاملو، منتشر خواهد شد.

سیف‌الله صمدیان متولد شهر ارومیه است. عکاسی را از ۱۵ سالگی، در سال ۱۳۴۷ با دستیاری برادر بزرگترش در تاریکخانه عکس در انباری خانه‌شان آغاز کرد و در همین سال مقام نخست مسابقات سراسری عکاسی ایران را به‌دست آورد.

صمدیان در دانشگاه تهران در رشته زبان و ادبیات انگلیسی تحصیل کرد و سپس در رشته «فتوژورنالیسم» (عکاسی برای مطبوعات) و آموزش عکاسی در دانشگاه تهران و دانشگاه هنر و دانشگاه آزاد به تدریس پرداخت و از سال ۱۳۷۱ آغاز به انتشار ماهنامه تصویر کرد.

ماهنامه تصویر تمامی عرصه‌های هنرهای تصویری را پوشش می‌دهد. او در تصویر سال بهترین اثر هنرمندان عکاس، گرافیست و کاریکاتوریست را به انتخاب پیشکسوتان این عرصه‌ها برمی‌گزیند و آثار منتخب را در قطع بزرگ و در خانه هنرمندان ایران به نمایش می‌گذارد.

صمدیان در تمام بی‌ینال‌ها و اتفاقات مهم جهان تصویر با عکس یا ویدئو آرت حضور داشته است. از جمله در بی‌ینال داکومنتا در شهر کاسل آلمان که هر پنج سال یک بار برگزار می شود. بی‌ینال استانبول و چندین موزه و گالری معروف معتبر عکس که به هنرهای جدید می‌پردازند.

صمدیان در عرصه سینما نیز فعالیت‌ دارد که می‌توان به ساخت فیلم کوتاه «سه‌گانه درخت»، مستندی درباره جشنواره فیلم کن و فیلم‌برداری فیلم ABC آفریقا به کارگردانی عباس کیارستمی اشاره کرد.

Share