Share

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تأیید کرد که ایالات متحده تنها دو روز پس از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به ایران، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار دیگر به این کشور پرداخت کرده است.

us-iran

به گزارش آسوشیتدپرس، الیزابت ترودو، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۳ شهریور / ۲۴ اوت ضمن تأیید این خبر گفت که نمی‌تواند جزئیات بیشتری در مورد این پرداخت ارائه دهد.

به‌گفته ترودو، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در تاریخ ۱۹ ژانویه به ایران پرداخت شده است.

پیش از این روزنامه وال استریت ژورنال در آغاز ماه اوت نوشته بود که واشنگتن روز ۱۷ ژانویه معادل ۴۰۰ میلیون دلار به ایران فرستاده است. بدین ترتیب پرداخت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار دیگر به ایران تنها دو روز پس از این تاریخ صورت گرفته است.

وزارت خارجه آمریکا کمتر از یک هفته پیش تأیید کرد که در ماه ژانویه گذشته برای آزادی اتباع زندانی خود در ایران، ۴۰۰ میلیون دلار به تهران پرداخت کرده است، اما آن را «باج‌خواهی» ندانست.

جمهوری‌خواهان آمریکا پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به ایران را «باج دادن» به جمهوری اسلامی خوانده بودند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، پرداخت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در ۱۳ قسط ۹۹ میلیون و ۹۹۹ هزار و ۹۹۹ دلار و ۹۹ سنت صورت گرفت و قسط آخر نیز حدود ۱۰ میلیون دلار بود.

این پرداخت‌ها زمانی صورت گرفته است که در روز ۱۶ ژانویه ایران و شش کشور آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان توافقنامه خود بر سر برنامه هسته‌ای ایران را به اجرا گذاشتند. این توافق تاریخی ۱۴ ژوئیه سال ۲۰۱۵ در وین صورت گرفت.

بیشتر بخوانید:

اوباما: به ایران ۴۰۰ میلیون دلار اسکناس دادیم اما نه برای آزادسازی زندانیان

Share