Share

شهیندخت مولاوردى، معاون رییس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده، دیشب در یک گفت‌وگوى زنده تلویزیونى در شبکه سوم صداوسیمای جمهوری اسلامی حاضر شد و درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها و خرید و فروش نوزادان سخن گفت.

پرسش‌های مجری این برنامه از او و پاسخ‌های مولاوردی، توجه کاربران شبکه‌های مجازی را برانگیخته است. بسیاری از مخاطبان برنامه پرسش‌های مجری را «غرض‌ورزانه و غیرمحترمانه» و شبیه «بازجویی» ارزیابی کرده‌اند.

شهیندخت مولاوردی، معاون زنان ریاست جمهوری

شهیندخت مولاوردی، معاون زنان ریاست جمهوری

موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها یکی از موضوعات چالش‌برانگیز حوزه زنان از زمان حضور مولاوردی در معاونت امور زنان بوده است و شب گذشته هم این موضوع یک بار دیگر مطرح شد.

شهیندخت مولاوردی در پاسخ به سوال مجرى شبکه سه درباره ورود زنان به استادیوم‌هاى ورزشى گفت: «سعى کردیم در این دولت نگاه اعتدالى به همه موارد زنان داشته باشیم. برخلاف دولت قبل، براى تمام گروه‌هاى زنان برنامه داشتیم. بعضى داوری‌ها غیرمنصفانه است.»

او در ادامه گفت: «اولویت معاونت امور زنان ورود زنان به ورزشگاه‌ها نبوده، بلکه مطرح کردیم بعد از ٣۶ سال، نظام باید بتواند ورود زنان و خانواده را به ورزشگاه‌ها فراهم کند.»

به گفته مولاوردی، حضور زنان به ورزشگاه از نظر شرعى، عرفى و قانونى مشکلى ندارد و لازم است این فرصت فراهم شود.

شهیندخت مولاوردی از زمان تصدی معاونت امور زنان دولت ایران همواره از حق زنان برای ورود به ورزشگاه‌ها حمایت کرده است اما متهم شده که سایر مسایل زنان را رها کرده و تنها به مساله‌ای که اولویت زنان نیست پرداخته است.

در پاسخ به این اتهامات، او آبان سال گذشته(۱۳۹۴) در یک سخنرانی در ارومیه گفت: «وقتی معاونت به موضوعی می‌پردازد، نمی‌تواند به این معنی باشد که ما تمامی کارها و فعالیت‌های خود را تعطیل کرده و فقط به این موضوع متمرکز شده‌ایم.»

او از «شیطنت‌های رسانه‌ای» در این‌باره گفت و افزود که این «شیطنت‌ها» منجر به واکنش‌هایی در زمان برگزاری مسابقات والیبال جام جهانی شد.

شهیندخت مولاوردی خردادماه سال گذشته گفته بود که مجوز ورود زنان به ورزشگاه‌ها امضا شده اما نمی‌داند که برای اجرا ابلاغ شده یا نه.

او با بیان این‌که در جلسات وزارت کشور با حضور نمایندگان وزارت کشور، نیروی انتظامی و وزارت ورزش و جوانان سازوکارهای حضور زنان در ورزشگاه‌ها تدوین و صورت‌جلسه امضا شده، حتی وعده داد که زنان برای تماشای دور برگشت مسابقات لیگ جهانی والیبال «نباید مشکلی داشته باشند»، اما شماری از روحانیان در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و مراجع تقلید خواهان جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه‌ها شدند و مخالفان حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیز در رسانه‌های خود تبلیغات وسیعی علیه این اقدام به‌راه انداختند در نتیجه وعده‌های داده شده نیز هیچ‌گاه عملی نشد.

مولاوردی در ارومیه گفت: «حرف اصلی این بود که بعد از ۳۶ سال ما توان تعیین سازوکار لازم برای برگزاری مناسب و در چارچوب ملاحظات شرعی و قانونی مسابقات والیبال با حضور زنان و دختران علاقه‌مند داریم.»

به‌گفته مولاوردی با این کار هم خواسته‌های زنان برآورده می‌شد و هم نگرانی‌های کسانی که آن را خلاف شرع می‌دانند، برطرف می‌شد.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده برای این‌که مخالفان حضور زنان در ورزشگاه‌ها را قانع کند گفت: «ما نمی‌گوییم درها را بدون قید و شرط و تمهیدات لازم باز کنیم و در سالن‌های ورزشی اتفاقات خاصی بیفتد.»

با وجود وعده‌هایی که معاونت امور زنان ریاست جمهوری ایران برای پیگیری این مطالبه داده، در نهایت تیرماه سال گذشته اعلام کرد که دولت تلاش‌هایی در راستای حضور زنان در ورزشگاه‌ها انجام داده ولی به دلیل موضع‌گیری برخی از مراجع شیعه از این مساله صرف‌نظر کرده است.

در همنی زمینه: برای سومین سال ورود زنان به استادیوم‌ والیبال ممنوع شد

«نمی‌توانم روی حقیقت سرپوش بگذارم»

مجری شبکه سه صداوسیما در بخش دیگری از این گفت‌وگوی زنده از مولاوردی پرسید: «آیا بهتر نبود خبر خرید و فروش نوزادها به جای رسانه‌ای شدن در جلسات خصوصی مطرح می‌شد؟»

او خطاب به شهیندخت مولاوردی، گفت: «چرا حرف‌هایى می‌زنید که خوراک رسانه‌های ضد انقلاب شود؟»

مولاوردی در پاسخ گفت: «یعنی ما حرف نزنیم؟ سکوت کنم چون رسانه‌های خارجی به حرف‌هاى من می‌پردازند؟ درخصوص آسیب‌هاى اجتماعى من مسئولیت دارم و نمی‌توانم روی حقیقت سرپوش بگذارم.»

مولاوردی همچنین گفت که در رابطه با آسیب‌های اجتماعی تاکنون سه جلسه با رهبر جمهوری اسلامی داشته و گزارش‌هایی به او ارائه شده و قرار است جلسه دیگری برگزار شود.

مدتی قبل شهیندخت مولاوردی به خبرگزاری ایلنا گفته بود که این روزها حتی در شکم مادر هم نوزادان فروخته می‌شوند و با اینکه آماری از آنها در دست نیست، اما آنقدر تعداد آن زیاد بوده که تبدیل به یک خبر شده است.

معاون زنان و امور خانواده پدیده فروش کودکان را یک اتفاق چند عاملی خوانده و گفته بود مجموعه‌ای از عوامل زنجیروار در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک زن ناچار به فروش فرزندش شود.

به گفته مولاوردی، فقر اقتصادی، فقر فرهنگی، اعتیاد، کارتن‌خوابی و ازدواج کودکان از جمله عواملی هستند که می‌تواند باعث سوق دادن زنان به سمت فروش کودکان خود شود.

او گفته بود: «اگر بخواهیم پدیده فروش کودکان ادامه پیدا نکند، باید به مجموع این عوامل توجه کرده و آن را حل کنیم.»

زنان «فقیر» کودک خود را می‌فروشند

Share