Share

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی عملیات هوایی جنگنده‌های روسیه از پایگاه نوژه همدان را همکاری نظامی تهران و مسکو خواند که از قبل قرار بوده چند روز بیشتر طول نکشد.

علی شمخانی: استفاده از پایگاه همدان توسط جنگنده‌های روسیه به شکل طبیعی عملیاتی محدود بود و پایان یافت

علی شمخانی: استفاده از پایگاه همدان توسط جنگنده‌های روسیه به شکل طبیعی عملیاتی محدود بود و پایان یافت

علی شمخانی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی روسیا الیوم عملیات جدید متحدان بشار اسد در سوریه را «همکاری مستشاران نظامی ایران، حمایت هوایی روسیه و مشارکت ارتش سوریه در عرصه زمینی» خواند و گفت: «این عملیات، نیازمند آن بود که برخی از توانمندی‌های ایران برای برهه زمانی مشخص و محدودی به‌کار گرفته شود؛ به‌کارگیری این توانمندی‌ها در پایگاه همدان انجام شد و پایان یافت.»

او افزود: «این عملیات (استفاده از پایگاه همدان توسط جنگنده‌های روسیه) به شکل طبیعی عملیاتی محدود بود و پایان یافت؛ روزی که این عملیات شروع شد ما توافق کرده بودیم که این عملیات چند روز بیشتر به طول نینجامد.»

روسیه روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد/ ۱۶ اوت اعلام کرد که تعدادی از جنگنده‌های توپولوف خود را در پایگاه هوایی نوژه همدان مستقر کرده است و این جنگنده‌ها نخستین عملیات هوایی خود از این پایگا‌ه‌ را در حلب انجام داده‌اند.

استقرار جنگنده‌ای روسیه در خاک ایران واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت و حتی گروهی از نمایندگان مجلس ایران آن را خلاف قانون اساسی دانسته و خواهان برگزاری جلسه‌ای غیرعلنی با مسئولان مربوطه درباره این موضوع شده بودند.

مقام‌های حکومتی و نظامی جمهوری اسلامی استقرار جنگنده‌های روسیه در ایران را تکذیب کرده و گفتند از پایگاه نوژه تنها برای سوخت‌گیری این جنگنده‌ها استفاده شده است.

شمخانی در گفت‌وگو با روسیا الیوم تأکید کرد که روابط راهبردی میان ایران و روسیه پایان نیافته است. او گفت: «همان‌طور که این نوع همکاری نظامی میان ایران و روسیه بر اساس تحولات میدانی سوریه بوده است، از سرگیری این نوع از همکاری در آینده نیز به تحولات میدانی در سوریه بستگی دارد؛ از این رو ممکن است بار دیگر در این زمینه با روسیه همکاری صورت گیرد.»

پس از خروج جنگنده‌های روسیه از پایگاه نوژه همدان، دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی نیز گفته بودند همکاری‌های نظامی ایران و روسیه ادامه خواهد یافت.

خروج جنگنده‌های روسیه از خاک ایران روز دوشنبه یکم شهریور / ۲۲ اوت، یک هفته پس از استقرار آن‌ها در پایگاه نوژه اعلام شد.

بیشتر بخوانید:

روسیه پرواز جنگنده‌های خود از پایگاه همدان را متوقف کرد

علی لاریجانی: ایران هیچ پایگاه نظامی به روسیه نداده است

وزیر دفاع: روس‌ها درباره حضور جنگنده‌های‌شان در همدان بی‌معرفتی کردند

 

 

Share