Share

علی مطهری به دنبال گفته‌های اخیر وزیر دادگستری در مورد فایل صوتی آیت‌الله منتظری، نامه‌ای خطاب به او نوشته و خواسته که درباره وقایع سال ۶۷ در ایران توضیح بدهد.

علی مطهری

علی مطهری

دو روز پیش، مصطفی پور محمدی در اظهاراتی در همدان به انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره اعدام های دهه ۶۰ واکنش نشان داد. این در حالی است که نام او به عنوان یکی از اعضای هیات سه نفره مسوول حکم اعدام در سال ۶۷ مطرح بود و از حاضران جلسه‌ای است که فایل صوتی آن اخیرا منتشر شده است.

وزیر دادگستری دولت حسن روحانی در صحبت‌های خود اشاره مستقیمی به اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ نکرد اما از انجام آنها دفاع کرد.

او گفته بود: «منافقان تبهکار روزگار هستند و امروز نمونه روشن آنها  داعشی‎ها هستند که در قساوت و خونریزی به صغیر و کبیر رحم نکردند به طوری که همه افراد در ترس قساوت آنها بودند.»

پورمحمدی گفته بود: «برخی دنبال تطهیر دشمنان خون‌آشام این ملت هستند در حالی که این افراد چیزی جز خیانت و خباثت و رذالت در پرونده خود ندارند.»

سال گذشته هم پورمحمدی در جلسه‌ای با حضور دانشجویان و مدیران رسانه‌ها اعدام‌های سال ۶۷ را ضروری خوانده بود: «اگر جدیت نیروهای انقلابی در آن زمان نبود، نمی‌توانستیم مقابل ضدانقلاب گروهک‌ها و مجاهدین خلق بایستیم. گفتم تا وقتی انسان در شرایط جنگ قرار نگیرد، نمی‌تواند در خصوص حوادث آن سال‌ها به درستی قضاوت کند. باید واقعیت های جنگ را درک کنیم، در جنگ اگر بخواهید در کشیدن ماشه دشمن سکوت کنید و حرکتی انجام ندهید، مسلما کشته خواهید شد.»

اکنون علی مطهری در واکنش به اظهارات او در همدان نامه‌ای نوشته است و در آن با اشاره به جمله پورمحمدی مبنی بر «تطهیر دشمنان خون‌آشام ملت»، گفته است: «متأسفانه این، مشکل کشور ماست که مسئولان به جای توضیح یک مسئله و پاسخ به سؤالی که برای برخی اذهان ایجاد شده است به مغالطه می‌پردازند و از عواطف انسانی و دینی و انقلابی مردم بهره‌برداری می‌کنند و هیچ گاه به سؤال مورد نظر پاسخ نمی‌دهند.»

او گفته که در موضوع فایل صوتی همه مسئولانی که پاسخ دادند صرفا به «جنایتکاری منافقین و عظمت شخصیت امام خمینی» پرداختند و هیچ پاسخی به سؤال ندادند.

مطهری با اشاره به اینکه پدرش مرتضی مطهری هم توسط یک گروه وابسته به «منافقین» کشته شده، گفته است که از نظر اسلام و در حکومت اسلامی حتی به این گروه و طرفداران آنها نیز نباید ظلم شود.

مطهری پرسیده: «آیا شایعاتی که درباره اتفاق سال ۶۷ درباره نحوه اجرای حکم امام گفته می‌شود صحت دارد یا خیر؟»

علی مطهری خطاب به پورمحمدی گفته او که همراه رئیسی، نیری و رازینی در متن این قضیه بوده، باید ضمن توضیح ماجرا، یا می‌گفته این شایعات به هیچ وجه صحت ندارد یا می‌گفته که ممکن است قصورهایی هم صورت گرفته باشد که در صورت اثبات از خانواده‌های آنها عذرخواهی و جبران خسارت خواهد شد.

به اعتقاد علی مطهری این روش «موجب جلب اعتماد بیشتر مردم و استحکام افزون‌تر نظام اسلامی» خواهد شد.

او پیش‌تر هم در یادداشتی که سه‌شنبه ۲۶ مرداد در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گذاشته بود، صحت انتساب این فایل به آیت‌الله منتظری قطعی دانسته و نوشته است: «صحبت‌های ایشان از روی دلسوزی و خیرخواهی برای انقلاب اسلامی بوده ولی این‌که نگرانی ایشان جا داشته یا نه و اصلاً ماجرا چه بوده، درست برای ما روشن نیست.»

علی مطهری اطلاعات در این‌باره که حکم اعدام زندانیان سیاسی از طرف آیت‌الله خمینی بوده و آیا حکم به‌درستی اجرا شده را «ناقص» خوانده و افزوده بود: «خوب است آقایان رئیسی، نیری و پورمحمدی که در متن قضیه بوده‌اند توضیح بدهند و موضوع را برای مردم روشن کنند و البته اگر قصوری هم در نحوه اجرای حکم بوده است عذرخواهی شود.»

نایب رئیس مجلس ایران در همین حال نوشته است که انقلاب ایران در مقایسه با انقلاب‌های دیگر «با مخالفان خود با رأفت بیشتری برخورد کرده است و نباید چهره آن مخدوش جلوه داده شود.»

تابستان ۶۷؛ پی‌جویی حقیقت

مطهری: رئیسی، نیری و پورمحمدی درباره فایل صوتی آیت‌الله منتظری توضیح دهند

Share