Share

محمدباقر الفت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ایران گفت که اعدام قاچاقچیان مواد مخدر تاکنون بازدارندگی نداشته و این موضوع به صورت مکتوب به رئیس قوه قضائیه اعلام شده است.

olfat

محمدباقر الفت مجازات‌های طویل المدت همراه با کارسخت را تأثیرگذارتر از اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر دانست

الفت، شنبه ششم شهریور به خبرگزاری تسنیم گفت که علی‌رغم مبارزه «پرتعداد» ایران با قاچاقچیان مواد مخدر «مطابق با قانون»، حجم مواد مخدر ورودی به ایران و ترانزیت از این کشور، تنوع آن‌ها و جمعیت درگیر با آن افزایش یافته است.

الفت گفت: «افرادی که اعدام می‌شوند در واقع قاچاقچیان اصلی نیستند زیرا قاچاقچیان اصلی درگیر عملیات انتقال محموله‌های موادمخدر نمی‌شوند. معمولا با هزینه کمی موادمخدر را در اختیار افرادی که بضاعت مالی کافی ندارند قرار می‌دهند»

معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت که اعدام این افراد ضربه‌ای اساسی به بدنه قاچاق مواد مخدر در ایران وارد نمی‌کند.

به تازگی چند تن از مقام‌های ایران بازنگری بر قوانین اعدام در ایران را مطرح کرده‌اند. روح الله حضرت پور، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ایران هفته گذشته از وجود ۴۵۰۰ اعدامی در ایران خبر داد و گفت باید در قوانین اعدام بازنگری شود.

الفت درباره مجازات جایگزین در صورت تعدیل و بازنگری در قانون اعدام کسانی که متهم به ارتکاب جرائم مرتبط با مواد مخدر هستند گفت که «مجازات‌های طویل المدت همراه با کارسخت» برای این افراد تأثیرگذارتر است.

او در ادامه گفت: «در حال حاضر کسی که وارد زندان می‌شود در واقع مشغول استراحت می‌شود».

الفت درباره انتقادها به حبس‌های طولانی مدت گفت: «باید برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم. جاهایی مثل معادن بزرگ و حوزه راهسازی، تالاب‌ها و بیابان‌ها، فرصت‌های زیادی برای کار سخت اینگونه محکومان هستند».

در ایران بیشترین آمار اعدام‌ها مربوط به کسانی می‌شود که به اتهام حمل یا فروش مواد مخدر دستگیر شده‌اند. روز گذشته احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران با صدور اطلاعیه‌ای این اعدام‌ها را در تناقض با قوانین بین‌المللی برشمرد و گفت این جرائم بر اساس قوانین بین‌المللی، جرایم جدی محسوب نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید:

۱۲نفر در زندان کرج اعدام شدند

Share