Share

ماری سگولن رویال، وزیر محیط زیست و انرژی فرانسه شنبه ششم شهریور/ ۲۶ آگوست برای دیدار با مقامات ایران به تهران سفر می‌کند.

Ségolène Royal

سگولن رویال، از اعضا ارشد حزب سوسیالیست فرانسه و کاندیدای پیشین ریاست جمهوری

وزیر محیط زیست فرانسه در این سفر دو روزه ابتدا با معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست دیدار خواهد کرد.

او قرار است در کارگروه تغییرات آب و هوایی ایران نیز شرکت کند. سگولن رویال در حال حاضر رئیس بیست و یکمین کنفرانس متعهدین تغییرات آب و هوا است.

سال گذشته فرانسه میزبان نشست جهانی مبارزه با تغییرات آب و هوایی بود که به امضای نخستین توافق جهانی الزام آور در زمینه تغییرات اقلیمی و کاهش گازهای گلخانه‌ای انجامید. حدود ۲۰۰ کشور جهان این توافق را امضا کردند.

آنگونه که معصومه ابتکار اعلام کرد با توجه به کنفرانس مقابله با تغییرات آب و هوایی پاریس، ایران تصویب کرد که تا در صورت لغو کامل تحریم‌ها (که اکنون تحقق یافته) انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را از چهار درصد به هشت درصد کاهش دهد.

بنابر اعلام محمد شفیع پور، رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت از محیط زیست، سگولن رویال در تلاش است تا زمینه تصویب توافقنامه پاریس را در سطح پارلمان‌ کشورها فراهم کند.

به گفته این مقام ارشد سازمان محیط زیست، وزیر محیط زیست و انرژی فرانسه قصد دارد تا یادداشت‌های تفاهم زیست محیطی بین روسای جمهوری ایران و فرانسه که در سفر حسن روحانی به فرانسه منعقد شده بود را عملیاتی کند. یکی از یادداشت‌های تفاهم پیرامون مسئله گردشگری مبادله شده بود.

دیدار با حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو نیز از دیگر  برنامه‌های رویال در این سفر است. قرار است این دو وزیر بر سر منابع آبی و تصفیه پساب‌های صنعتی گفت‌وگو کنند.

سگولن رویال قصد دارد پس از دیدار با مقام‌های ایرانی از دریاچه ارومیه هم بازدید کند.

شماری از رؤسای شرکت‌های فرانسوی فعال در حوزه انرژی‌های پاک و منابع آبی، وزیر انرژی فرانسه را در سفر به ایران همراهی می‌کنند.


در همین زمینه

Share