Share

تانک‌های ترکیه برای ششمین روز پیاپی به حملات و بمباران مواضع کردهای سوری ادامه دادند. ارتش ترکیه روز یکشنبه ادعا کرد که ۲۳ “تروریست” را کشته  است – این اصطلاحی است که ترکیه به مبارزان کرد یا متحدان آن‌ها اطلاق می‌کند.- فعالان حقوق بشر سوریه خبر داده‌اند که بیش از ۴۰ غیر نظامی پس از تشدید بمباران شمال سوریه کشته و هفتاد تن نیز مجروح شده‌اند.

Syria

اردوغان رییس جمهوری ترکیه از ادامه جنگ تا پایان کار می‌گوید. او با اشاره به حمله انتحاری به یک مجلس عروسی کردها در غازیان تپ که ۵۴ نفر طی آن کشته شدند گفت: ما نمی‌توانیم هر تروری را در داخل یا نزدیک مرزهایمان تحمل کنیم.

تنش در شمال سوریه و درگیری گسترده بین ارتش ترکیه و شورشیان کرد سوریه با کشته شدن نخستین سرباز ترک دامنه‌دار شده و این می‌تواند جان نیروهای آمریکایی و متحدان کرد آن‌ها در منطقه را نیز به خطر اندازد.

آن‌ها به نوشته واشنگتن پست «ماموریت ویژه و پیچیده‌ای را برای پیروزی بر دولت اسلامی دنبال می‌کنند.» ترکیه در وضعیتی ضدو نقیض قرار گرفته یعنی ناچار است با آمریکا روبرو شود که پشت نیروهای کرد سوری قرار دارد. از سوی دیگر هواپیماهای جنگی در ساعت سه بامداد شنبه  دو بار روی روستای تخار در شمال سوریه بمب ریختند؛ بمبارانی که گفته می‌شود دست‌کم ۹۵ نفر در آن کشته شده‌اند. مقام‌های نظامی آمریکا می‌گویند در اثر حملات هوایی، گروه بزرگی از جنگجویان دولت اسلامی کشته شده‌اند و فعالان سوری می‌گویند مردمی که در تخار کشته شده‌اند بیشتر مردان و زنان و کودکانی بوده‌اند که در حال فرار به سوی پناهگاهی در اطراف خود بودند.

به گزارش رویترز جان کری و سرگئی لاوروف وزرای خارجه آمریکا و روسیه در کنفرانس خبری مشترکی پس از ۹ ساعت گفت و گو در ژنو برای دستیابی به توافقی برای همکاری نظامی و متوقف کردن عملیات تهاجمی در سوریه ناکام مانده‌اند. آن‌ها گفته‌اند تلاش خواهند کرد در روزهای آینده برسر برخی جزییات به توافق برسند.

کشته‌های پرشمار روستای تخار این رویداد را به مرکز بحث‌های بین‌المللی  مبدل کرده که این جنگ چگونه متوقف خواهد شد و چه کسی باید بهای آن را بپردازد.

رادیو زمانه این پرسش و پرسش های دیگر در مورد ادامه جنگ سوریه را با دو کارشناس سیاسی منطقه حسن هاشمیان  در واشنگتن و امیر طاهری در لندن در میان می‌گذارد:

  • در شرایطی که تانک‌های ترکیه به بمباران روستاهای کرد سوری مشغولند و بمباران‌های هوایی روسیه ورژیم اسد نیز همچنان غیر نظامیان را می‌کشند چرا لاوروف و کری برای آتش‌بس تازه اعلام شکست کرده‌اند؟
  • با یورش ارتش ترکیه به داخل سوریه واکنش تندی از سوی تهران و مسکو دیده نشد آیا این حملات با نظر موافق آن ها بوده؟
  •  واکنش اعراب درگیر در سوریه چگونه بوده؟

Share