Share

آمریکا از راه‌اندازی سامانه پیشرفته موشکی در اطراف تاسیسات فردو ابراز نگرانی کرده است.

سامانه موشکی اس ۳۰۰

سامانه موشکی اس -۳۰۰ را روسیه با وجود مخالفت آمریکا به ایران فروخته است. این اقدام پس از توافق هسته‌ای ایران با غرب در جولای گذشته و برداشته شدن تحری‌م‌ها در مقابل توقف برنامه‌ هسته‌ای انجام شده است.

بِن رودز، مشاور امور امنیتی رئیس‌جمهوری ایالات متحده و وزارت خارجه آمریکا، از این تاسیسات ابراز نگرانی کرده اما گفته که راه‌اندازی آن خلاف قطعنامه‌های سازمان ملل نیست.

بن رودز، دوشنبه هشتم شهریور ماه، در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفته که این سامانه یک سامانه دفاعی‌ است.

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است: «گزارش‌های منتشر شده درباره راه‌اندازی این سامانه برای ما نگران کننده است: چون ما قویا با فروش چنین تجهیزاتی به ایران مخالفیم. به محض دریافت اطلاعات بیشتر با شرکای خود در این زمنیه مشورت خواهیم کرد.»

کربی گفته است که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا این موضوع را در گفت‌وگوهای هفته گذشته خود با وزیر خارجه روسیه مطرخ نکرده است اما موضع آمریکا در این زمینه کاملا روشن بوده است.

روسیه به دنبال فشارهای غرب، قرارداد خود را برای انتقال این سامانه به ایران در سال ۲۰۱۰ باطل کرد اما به دنبال توافق هسته‌ای، در آوریل ۲۰۱۵ اعلام کرد که این قرارداد احیا می‌شود.

روز یکشنبه، تلویزیون ایران گزارشی نشان داد که در آن سامانه اس -۳۰۰ نشان داده می‌شد که در اطراف تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی تهران مستقر شده بود. فعالیت تاسیسات فردو از زمان توافق هسته‌ای متوقف شده است.

آمریکا و متحدانش نگرانند که راه‌اندازی این سامانه باعث محدود شدن امکان به کارگیری گزینه‌های نظامی علیه ایران شود.

مقامات ایران این سامانه موشکی را «دفاعی» توصیف می‌کنند.

فرزاد اسماعیلی، فرمانده پدافند هوایی ارتش ایران گفته است: «اولویت اصلی ما حفاظت از تجهیزات هسته‌ای به هر قیمتی است. امروز آسمان ایران یکی از امن‌ترین نقاط خاورمیانه است.»

خامنه‌ای مخالفت با سامانه موشکی اس-۳۰۰ و تأسیسات هسته‌ای فردو را از «خباثت دشمن» دانست و گفت که سامانه موشکی اس-۳۰۰ «ابزاری دفاعی است نه تهاجمی».

رونمایی از سامانه موشکی باور ۳۷۳: «اس-۳۰۰ بومی»

Share