Share

به دستور «کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه» سایت «معماری نیوز» که در روزهای گذشته لیست و جزئیات واگذاری زمین و ملک از سوی شهرداری تهران به برخی مدیران و اعضای شورای شهر را افشا کرده بود، فیلتر شد.

Ghalibaf and chamran

سردبیر «معماری نیوز» دو روز پیش از این با شکایت محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و مهدی چمران، ریس شورای شهر تهران به شعبه دو بازپرسی رسانه تهران احضار شده بود.

این سایت خبری حوزه معماری نشان داده بود که چگونه یک میلیون و یکصد متر مربع از املاک شهرداری تهران به شکل غیرقانونی و با تخفیف‌های ویژه به برخی از افراد نزدیک به شورای شهر تهران و خود اعضا واگذار شده‌ است.

«معماری نیوز» پیش از فیلترشدن از دسترس خارج شد و اکنون دسترسی به هیچ یک از مقالاتی که در آن افشاگری در مورد فساد مالی شهرداری و شورای شهر صورت گرفته، ممکن نیست.

«معماری نیوز» را در سطح سرور حذف کرده‌اند

به گزارش «ایلنا» و به گفته یاشار سلطانی، مدیر مسئول سایت «معماری نیوز»، این سایت از صبح روز ۱۰ شهریور ماه از دسترس خارج شده و به طور کامل حذف شده است.

به گفته سلطانی هیچ حکمی به آنها ابلاغ نشده و به غیر از سردبیر کسی به دادگاه هم احضار نشده است: «بلکه به سرویس‌دهنده سرور و سایت اعلام شده است که باید سایت معماری نیوز از دسترس خارج کند.»

براساس گفته سلطانی، «دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» در یک ایمیل از مدیرعامل «شاتل» (شرکت سرور معماری نیوز) درخواست کرد که سایت را حذف کنند. در این ایمیل به شاتل هشدار داده شده در صورت تاخیر در اجرای دستور «کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه»، علیه این شرکت خدمات اینترنتی نیز اعلام جرم خواهد شد.

سایت «معماری نیوز» در روزهای گذشته لیست واگذاری‌های غیرقانونی شهرداری تهران به برخی اعضای شورای شهر را افشا کرد و بلافاصله سردبیر سایت به شعبه دو بازپرسی رسانه تهران احضار شد.

نامه شکایت چمران به آملی لاریجانی

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، روز ۱۰ شهریور در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه، از صادق آملی لاریجانی خواست که سریع‌تر به پرونده «معماری نیوز» رسیدگی کنند.  چمران در نامه‌اش نوشت: «با توجه به حساسیت موضوع و اهمیت سرعت واکنش به این اتهامات که اعتماد مردم را خدشه‌دار می‌کند پیگیری مقتضی صورت پذیرد.»

او در نامه‌اش افشاگری‌های سایت «معماری نیوز» را «فضاسازی ایجاد شده در فضای مجازی علیه اعضای شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری» خواند و خواستار «جبران خسارت معنوی ایجاد شده و پیگیری خسارت به حیثیت معنوی اعضای شورا و نهاد شورای شهر» شد.

واگذاری غیرقانونی یک میلیون و یکصد متر مربع ملک در تهران

رقم مادی  فروش و واگذاری املاک شهرداری تهران به ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

به گزارش «معماری نیوز» در جلسه‌ سه‌شنبه ۲ شهریور شورای شهر تهران، غلامرضا انصاری، یکی از اعضا از یک واگذاری بزرگ در شهرداری تهران خبر داد و گفت این نهاد تعدادی خانه و ملک خود را که جزء اموال عمومی است با تخفیف‌ها غیر قانونی به برخی «افراد خاص» واگذار کرده است.

انصاری ضمن اعتراض به مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، خواستار توضیح شد.

«معماری‌نیوز» پس از این جلسه اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌داد بیش از یک میلیون و ۱۰۰هزار متر مربع خانه ویلایی و آپارتمان به ارزش ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از املاک عمومی شهرداری به شکل غیر قانونی به نزدیکان این نهاد در شورای شهر تهران واگذار شده است.

یکی از این اسناد افشا شده، نامه‌ سازمان بازرسی کل کشور به مدیر کل دفتر شهرداری تهران است که جزئیات واگذاری‌ها املاک و اسامی کسانی که در واگذاری دست داشته یا ملک دریافت کرده‌اند را با جزئیات بیان می‌کند.

این لیست شامل نام ۱۰۰ نفر کارمند شهرداری و شورای شهر، ۱۵۰ نفر شهروند دیگر است که در بین آنها نام اعضا و کارکنان شورای شهر تهران هم هست؛ از جمله محسن پیرهادی، الهه راستگو، معصومه آباد، هادی ساعی، ابولفضل قناعتی، محمد حسین حیدریان و اسدالله راشدی.

معماری نیوز یک جدول هم منتشر کرد که لیست نام اعضا و کارکنان شورای شهر تهران با میزان ملکی که دریافت کرده‌اند را هم مشخص کرد:

photo Memari News

واکنش شهرداری و اعضای شورای شهر به این فساد

هم شهرداری و هم اعضای شورای شهر تهران واکنش اصلی‌شان این است که واگذاری املاک قانونی بوده و در چارچوب تخفیف‌های ویژه صورت گرفته است.

اعضای شورای شهر در واکنش گفته‌اند که «چون عضو تعاونی‌های مسکن مدیران شهری هستند، حق قانونی آن‌هاست که از این اراضی و املاک برخوردار شوند».

محمد باقر قالیباف هم با بیان اینکه «بر اساس مصوبات آیین‌نامه‌های واگذاری مسکن و همچنین مصوبات شورای شهر تهرانواگذاری‌ها قانونی بوده»، تلویحا پذیرفت که چنین واگذاری‌هایی صورت گرفته است.

ابوالفضل قناعتی هم به عنوان یکی از اعضای شورای شهر که نامش در فهرست این واگذاری‌ها هست گفته است که املاک را در «قالب تعاونی» و «تخفیف» کسب کرده است. او در ادامه گفته است: «من با درصد تخفیفات کاری ندارم و ممکن است در جایی پارتی‌بازی شده باشد، اما درباره شخص من، این موضوع صحت ندارد.»

قناعتی‌ می‌گوید براساس مصوبه شورای شهر، «کارکنان یا اعضای شورا اگر در تعاونی شهرداری ثبت‌نام کنند، می‌توانند از خدمات تعاونی استفاده کنند. این واگذاری‌ها هم در قالب تعاونی انجام شده و تعاونی می‌توانسته یا خودش ملک بسازد یا از املاک شهرداری خریداری کند، چراکه خودش بخشی از سازمان شهرداری است».

محسن پیرهادی و معصومه آباد هم که نامشان در لیست است، معماری نیوز را تهدید به شکایت کرده‌اند. پیرهادی گفته است از بی‌اخلاقی یکی از رسانه‌ها شکایت خواهد کرد. شاکیان فعلی علیه «معماری نیوز» محمدباقر قالیباف و مهدی چمران هستند.

Share