Share

یک نماینده مجلس از اختلاس هشت هزار میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد. مدیرعامل این صندوق بازداشت همسر و فرزندش را تکذیب کرد.

fani-aliasghar

فساد اقتصادی در صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از دلایل نمایندگان برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش است.

در حالیکه وزیر آموزش و پرورش امیدوار است که رایزنی‌ها با نمایندگان مجلس کارساز شود و استیضاح او منتفی، حسین مقصودی نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی گفت که نمایندگان «برای استیضاح وزیر و تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان مصمم هستند».

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، او شامگاه چهارشنبه ۱۰ شهریور میزان اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان را هشت هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت که همسر و فرزند مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در این رابطه بازداشت‌شده‌اند.

به گفته مقصودی، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان فقط اختلاس سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی را پذیرفته است.

او شهاب‌الدین غندالی را به «جعل سند» متهم کرد و گفت: «مدیرعامل این صندوق به همراه همسر و پسرش اسنادی جعلی تهیه و مبالغ زیادی از صندوق ذخیره برداشت و به حساب‌های شخصی خود واریز کردند».

اما شهاب‌الدین غندالی مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان شامگاه چهارشنبه خبر بازداشت همسر و فرزندش را تکذیب کرد و گفت که «از نماینده مجلسی که این خبر را منتشر کرده شکایت می‌کند.» او به رسانه‌های داخلی ایران گفت که «به عنوان مطلع در رابطه با وضعیت ضمانت‌‌نامه‌های بانک سرمایه احضار شده و توضیحاتی ارائه کرده است».

غندالی پنجشنبه ۱۱ شهریور نیز در نامه‌ای به دادستان تهران اعلام کرد که تمامی اسناد و مدارک لازم را در اختیار «کمیته شفاف‌سازی توافق شده در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و مقام‌های عالی وزارت‌خانه» قرار خواهد گرفت.

او در این نامه مبلغ هشت هزار میلیارد تومان اعلام شده از سوی مقصودی را «بیشتر از کل دارایی‌های مجموعه» دانست و نوشت: «سه هزار و سیصد میلیارد تومان ۵ نفر معلوم‌الحال را به همسر و فرزند بنده نسبت می‌دهد.»

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان «کاهش بیش از ٢٠٠ میلیارد تومانی ارزش شرکت‌های بورسی این مجموعه» را «کمترین اثر این تهاجم» دانست و از دادستان تهران خواست که «ضمن بررسی عملکرد مجموعه ریشه این حرکت ناشایست را شناسایی و اقدامات لازم را جهت برخورد جدی با متخلفین» انجام دهد.

صندوق ذخیره فرهنگیان با ۲۵ شرکت زیر مجموعه یکی از دلایل نمایندگان برای استیضاح علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش است.

او در آخرین دیدار با نمایندگان مجلس وعده کرد که همه اسناد این صندوق را در اختیار «کمیته شفاف‌سازی» قرار بدهد تا «رفع ابهام» صورت بگیرد.

امیر خجسته نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی دوشنبه هشتم شهریور گفته بود که « برخی افراد بازداشت شده‌اند و تحت نظارت دستگاه‌های نظارتی، در حال بازجویی هستند.»

او پرداخت وام‌های بدون وثیقه و فیش‌های حقوقی و پاداش‌های میلیونی را از جمله تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان عنوان کرده و افزوده بود: « مجلس قدرتمندانه مسائل صندوق فرهنگیان را تا نتیجه نهایی پیگیری می‌کند».


در همین زمینه

استیضاح دوباره وزیر آموزش و پرورش

Share