Share

طوفانی با سرعت بین ۹۰ تا ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت بامداد روز جمعه ۱۲ شهریور استان مازندران را درنوردید. بارندگی‌های شدید نیز در بیشتر نقاط استان گلستان موجب وقوع سیل و وارد آمدن خسارت‌هایی به بعضی تأسیسات و جاده‌های شهری و روستایی این استان شد. در استان گلستان چهار نفر کشته شدند.

طوفان شدید در استان مازندران

طوفان شدید در استان مازندران

بنا به گزارش‌های منتشرشده در ایران، تقریباً تمامی شهرهای مازندران از ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه بامداد روز جمعه شاهد بارش باران، رعد و برق شدید و طوفان بودند.

این طوفان سهمگین نزدیک به یک ساعت‌ونیم ادامه داشت و خسارت‌های زیادی به منازل و واحدهای مسکونی، تأسیسات برق‌رسانی و آب‌رسانی وارد کرد و بارش بی‌وقفه باران موجب بروز آب‌گرفتگی در شهرهای مازندران شد.

سقف بسیاری از خانه‌های روستایی و شهری و همچنین تابلوهای تبلیغاتی مغازه‌ها نیز از جای کنده شد و درختان به روی خودروها و تیرهای چراغ برق سقوط کردند و  برق اکثر مناطق مازندران قطع شد.

به‌گفته نوربخش داداشی، مدیرکل هواشناسی مازندران، سرعت این طوفان که از سمت غرب مازندران شروع شده بود، بین ۹۰ تا ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت بود و در قائم‌شهر بیشترین سرعت را داشت.

علی احمدی، مدیر کل مدیریت بحران مازندران نیز گفت بیشترین خسارت در بخش سربندی ساختمان‌ها و شکستن درخت‌ها و قطعی برق و آب‌گرفتگی معابر بوده است.

به‌گفته او تا کنون کسی در این طوفان کشته یا زخمی نشده است.

از سوی دیگر بارندگی شدیدی که از شب گذشته (پنج‌شنبه) در بیشتر نقاط استان گلستان آغاز شده بود، صبح روز جمعه نیز همچنان ادامه داشت.

صادقعلی مقدم، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت به دلیل مسدود شدن جاده ساری- گرگان حد فاصل سه راهی یساقی؛ مسافران تابستانی گرفتار شده‌اند.

او افزود: «برآوردهای اولیه از بروز خسارات در شهرهای مختلف گلستان به‌ویژه گرگان، مرکز استان حکایت دارد اما هنوز نمی‌توان آمار و جزئیاتی ارائه کرد.»

سیلاب خیابان‌های شهر گرگان را در برگرفته و صبح جمعه برق بیشتر نقاط آن نیز قطع شده است.

اسماعیل تاجی، فرماندار مراوه تپه در شرق استان گلستان به خبرگزاری صدا و سیما گفت سه نفر از اعضای یک خانواده از اهالی روستای پالچیق‌لی آق‌لار در سیلاب جان باختند.

یک نفر نیز در آزادشهر واقع در شرق استان گلستان بر اثر رعد و برق جان باخت.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان با اشاره به همسایه بودن دو استان مازندران و گلستان احتمال داد که طوفان به استان گلستان نیز برسد و حوادثی را پیش آورد.

Share