Share

رویترز به نقل از سه منبع دیپلماتیک خبر داد اسلام کریم‌اف، رئیس جمهوری ازبکستان در بیمارستان درگذشت.

اسلام کریم‌اف، رئیس جمهوری ازبکستان شنبه ۶ شهریور / ۲۷ اوت بر اثر سکته مغزی به بیمارستان منتقل شد.

اسلام کریم‌اف، رئیس جمهوری ازبکستان شنبه ۶ شهریور / ۲۷ اوت بر اثر سکته مغزی به بیمارستان منتقل شد.

رئیس جمهوری ازبکستان شنبه ۶ شهریور / ۲۷ اوت بر اثر سکته مغزی به بیمارستان منتقل شد.

دولت ازبکستان پیش از این در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که وضعیت سلامتی اسلام کریم‌اف در ۲۴ ساعت گذشته وخیم‌تر شده و پزشکان معالج او حال او را بحرانی عنوان کرده‌اند.

ازبکستان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق است و در آسیای مرکزی قرار دارد. این کشور با ۳۱ میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت‌ترین کشور این منطقه به‌شمار می‌رود.

اسلام کریم‌اف ٧٨ ساله پیش از فروپاشی اتحاد شوروی رهبر حزب کمونیست ازبکستان بود و از سال ۱۹۸۹ قدرت را در ازبکستان در دست داشت. او در سال ۱۹۹۱، پس از فروپاشی شوروی، رئیس جمهوری ازبکستان شد و کشور را تقریباً به همان شیوه سابق اداره کرد.

از آن‌جا که ازبکستان به شیوه استبدادی اداره می‌شود معلوم نیست که در صورت درستی خبر درگذشت کریم‌اف چه کسی جانشین او خواهد شد.

بیشترین احتمال این است که قدرت اجرایی به دست یکی از رهبران نزدیک به کریم‌اف، یعنی شوکت میرزایف نخست‌وزیر، رستم عظیم‌اف معاون نخست‌وزیر و وزیر دارایی، و یا رستم اینویاتف رئیس سازمان امنیت بیفتد.

یک امکان دیگر جانشینی لاله کریم‌اف، دختر اسلام کریم‌اف است که در حال حاضر سفیر ازبکستان در یونسکو است اما او تا کنون امکان شرکت خود در کانون قدرت را رد کرده است.

ازبکستان از یک موقعیت استراتژیک برخوردار است. این کشور در راه خطوط لوله‌های نفتی و مسیرهای تجاری بسیاری قرار دارد و از جمله کشورهایی است که تحت تأثیر تهدیدات فراملی جهادگرایان تندرو قرار دارد. گروه «دولت اسلامی» (داعش) در سال‌های اخیر در آسیای میانه رشد کرده است.

Share