Share

دولت ازبکستان با اعلام رسمی مرگ رئیس جمهوری این کشور، سه روز عزای عمومی اعلام کرد. کریم‌اف ۷۸ ساله که در پی سکته مغزی درگذشت،  در زادگاهش سمرقند به خاک سپرده شد.

islam-karimov

اسلام کریم‌اف، رئیس جمهور خودکامه ازبکستان که از شنبه ۲۷ اوت در پی سکته مغزی به کما رفته بود، عصر جمعه دوم سپتامبر درگذشت. خبر رسمی فوت او در حالی منتشر شد که شایع شده بود که کریم‌اف چند روز قبل درگذشته و مقامات ازبکستان برای مدیریت مراسم و تعیین جانشین او، موضوع را پنهان می‌کنند.

اسلام کریم‌اف از سال ۱۹۹۱ و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، رئیس جمهوری ازبکستان شد و با اشاعه کیش شخصیت و خودکامگی، به سرکوب‌ مخالفان، آزار منتقدان و فساد اقتصادی پرداخت.

با اعلام رسمی خبر درگذشت کریم‌اف، نعمت‌الله یولداش‌اف به عنوان کفیل ریاست‌جمهوری تعیین شد. این کفالت بر قوانین ازبکستان استوار است که پس از فوت رئیس جمهوری، قدرت را به رئیس مجلس سنا واگذار می‌کند.

از شوکت میرضیایف، نخست‌وزیر، رستم عظیم‌اف، وزیر دارایی و رستم عنایت‌اف، رئیس کمیسیون امنیت ملی ازبکستان به عنوان جانشینان احتمالی کریم‌اف یاد می‌شود.

حسن روحانی درگذشت کریم‌اف را تسلیت گفته است. عنوان شده که جمهوری اسلامی هیاتی عالی‌رتبه به سرپرستی جواد ظریف برای مراسم خاکسپاری او به سمرقند اعزام می‌کند. این مراسم روز شنبه سوم سپتامبر برگزار می‌شود.

Share