Share

به‌دنبال فیلتر شدن سایت «معماری‌نیوز» در روزهای اخیر، دستگاه قضایی ایران چند خبرگزاری و سایت دیگر را هم مسدود کرد.

filtering

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه ایران، یکشنبه ۱۴ شهریور به‌نقل از یک منبع آگاه قضایی که نام او را نیاورده نوشته است خبرگزاری‌های «موج» و «برنا» به دلیل شکایت در مرجع قضایی با دستور قضایی فیلتر شدند.

این منبع آگاه همچنین گفته است دستور فیلترینگ چند سایت دیگر نیز به علت شکایت در مرجع قضایی صادر شد.

امیر مرتضوی، سردبیر خبرگزاری موج به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت صبح یکشنبه نامه‌ای به دست آن‌ها رسیده که بر اساس آن دبیرخانه «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» بر اساس ماده ۲۳ قانون جرائم رایانه‌ای درخواست مسدودسازی سایت این خبرگزاری را کرده بود. بر اساس این دستور شرکت اینترنتی «پارس آنلاین» نیز اقدام به فیلتر کردن پایگاه اینترنتی خبرگزاری موج را کرده است.

بر اساس ماده۲۳ قانون جرائم رایانه‌ای، «ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی موظفند به‌محض دریافت دستور کار گروه (کمیته) تعیین مصادیق مذکور در ماده فوق یا مقام قضائی رسیدگی کننده به پرونده مبنی بر وجود محتوای مجرمانه در سامانه‌های رایانه‌ای خود از ادامه دسترسی به آن ممانعت به عمل آورند.»

سردبیر خبرگزاری موج از این‌که چرا این حکم صادر شده اظهار بی‌اطلاعی کرد.

خبرگزاری فارس هم به‌نقل از یک منبع آگاه نوشته است «موج» به دلیل شکایت شکات خصوصی و با دستور مقام قضایی مسدود شده است.

کانال تلگرامی خبرگزاری دولتی «برنا» نیز با انتشار متنی اعلام کرد این خبرگزاری بنا بر دلایل نامعلوم به دستور مقام قضایی از دسترس خارج شد.

محمد مبین، مدیرعامل «برنا» در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با تأیید فیلترینگ این خبرگزاری گفت: «به‌دنبال کسی می‌گردیم که به ما علت را توضیح دهد ولی تا به حال چنین فردی را پیدا نکرده‌ایم.»

مبین افزود:‌ «تا آن‌جا که من می‌دانم و به ما اعلام شده است، شکایت قابل توجهی از برنا وجود نداشته که این فیلترینگ را موجب شود؛ مگر این‌که شکایتی باشد که به ما اعلام نشده باشد.»

همچنین در شبکه‌های اجتماعی گفته شده که سایت خبری- تحلیلی «پویش» نیز که به اصلاح‌طلبان نزدیک است فیلتر شده است. دلیل فیلتر شدن این سایت هم مشخص نیست. «پویش» از جمله سایت‌های قدیمی اصلاح‌طلبان است که توسط جوانان و دانشجویان داوطلبانه مدیریت می‌شود.

گفته می‌شود سایت «پرشین خودرو» و سایت «۹ صبح» نیز فیلتر شده‌اند.

چهار روز پیش هم به دستور «کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه» سایت «معماری نیوز» که در روزهای گذشته جزئیات واگذاری املاک از سوی شهرداری تهران به برخی نمایندگان مجلس، مدیران و اعضای شورای شهر را افشا کرده بود، فیلتر شد.

بیشتر بخوانید:

«معماری نیوز» پس از افشای واگذاری غیرقانونی املاک شهرداری به خودی‌ها، حذف شد

Share