Share

بهاره هدایت، زندانی سیاسی و از چهره‌های شاخص جنبش دانشجویی، پس از هفت سال از زندان آزاد شد. او دو هزار و ۴۱۰ روز زندانی بود.

Bahareh

سایت کلمه گزارش کرده است که این زندانی سیاسی و فعال دانشجویی که از دی ماه سال ۸۸ در حبس بوده است، امروز (یک‌شنبه چهاردهم شهریور) و پس از بررسی شکایتش، با رای به تجمیع احکام صادر شده، آزاد شد.

خانم هدایت نهم دی‌ ماه ۸۸ بازداشت و به هفت سال و نیم زندان محکوم شد. انتشار بیانیه‌ای که در زندان به امضای او و مجید توکلی، فعال دانشجویی رسیده بود، باعث شد تا شش ماه دیگر هم به حبس او افزوده شود.

قرار بود که او پس از اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ از زندان آزاد شود اما حکم دو سال حبس تعلیقی‌اش اجرا شد و آزادی او به تأخیر افتاد. او در تاریخ ۲۲ خردادماه سال ۱۳۸۵ و در تجمع فعالان زنان در میدان هفت تیر تهران بازداشت و به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

در سابقه این زندانی سیاسی آمده است: «در حالی‌که حکم آزادی بهاره هدایت پس از اعمال ماده ۱۳۴ در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ به زندان اوین ابلاغ و آزادی او طبق این حکم لازم‌الاجرا بود، بدون ارائه دلیل قانونی آزاد نشد. ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ و پس از گذشت چند روز از نگهداری غیر‌قانونی او در زندان اوین اما حکم دو سال حبس تعلیقی سال ۱۳۸۵ او به اجرا گذاشته شد تا از آزادی‌‌اش ممانعت شود.»

بهاره هدایت ضمن همراهی با خانواده‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی، همواره از حق تحصیل و فعالیت‌های صنفی- سیاسی دانشجویان حمایت کرده است.

به واسطه این تلاش‌ها جایزه حقوق بشر کانون مدافعان حقوق بشر در زندان به بهاره هدایت اهدا شد.

آزادی این زندانی سیاسی که خرداد ماه امسال با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی برای چهار روز به مرخصی آمده بود، با استقبال کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است. برخی کاربران توئیتر با تاکید بر دوران طولانی حبس این زندانی سیاسی، از آزادی او ابراز خوشحالی کرده‌اند.

در یکی از این توییت‌ها، ساقی لقایی، روزنامه‌نگار، نوشته است: «چه خوبه که #بهاره_هدایت آزاد شد و چه حیف که هفت سال از بهترین روزهاى جوانیش رو در زندان گذروند.»


امین احمدیان، همسر بهاره هدایت، در متنی که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده، با اعلام خبر آزادی او نوشته است:

امشب خبری که هفت سال انتظار پشتش بود رسید!
“خبر آزادی بهار”
دو هزار و چهارصد و ده روز پیش … شبی از شب‌های سیاه و سرد کودتا … روزهای سخت و دلتنگی و بیدادهایی که بر همگی ما رفت.
نمیدونم چی بنویسم … فعلا مبهوت همین خبریم دوتایی
مرور می‌کنم هنوز تا باور کنم … و تکرار که:
بهار آمد … بهار آمد … بهار آمد …


در همین زمینه

بهاره هدایت، زندان اوین، دو سال بعد

نام بهاره هدایت در کارزار «این ۲۰ زن را آزاد کنید»

Share