Share

در حالی که ارتش رژیم سوریه دوباره مناطق تحت کنترل شورشیان حومه حلب را به محاصره درآورده، نیروهای داعش از  امتداد مرز ترکیه – سوریه رانده شده‌اند. در جبهه دیپلماسی، واشنگتن و مسکو در راه رسیدن به توافق برای ایجاد آتش بس در سوریه باز هم با شکست روبرو شدند. در جریان مذاکرات در حاشیه نشست جی۲۰ در هانگژو در شرق چین – موفقیتی به دست نیامد. پس از گفت‌وگو های ناموفق روز یکشنبه، جان کری و همتای روس او، سرگئی لاوروف مذاکرات جدیدی را در روز دوشنبه ۴ سپتامبر آغاز کردند که به گفته یک دیپلمات آمریکایی، با حل اختلافات عمیق طرفین همراه نبود. مذاکرات بعدی، در نیمه سپتامبر از سر گرفته می‌شود.

Syria

روز یکشنبه سوم سپتامیر، نخست وزیر ترکیه، بیننالی ایلدریم گفت: «پس از ادامه عملیات نظامی از اعزاز تا جرابلس در نوار مرزی، ۹۱ کیلومتر از مرزهای ما با سوریه امن و همه سازمان‌های تروریستی از این مناطق رانده شده‌اند.»

پیش از این دیده‌بان حقوق بشر سوریه از تلفات گسترده ی غیرنظامیان خبر داده بود. نیروهای داعش نیز با از دست دادن آخرین روستای مرزی بین رودخانه سجور و روستای الرای تماس‌شان با جهان خارج را نیز از دست داده‌اند. این یک موفقیت بزرگ برای آنکارا در عملیات نظامی در شمال سوریه است که هم برای حمله به داعش و هم شبه نظامیان وابسته به حزب اتحاد دمکراسی کردستان از ده روز پیش جریان دارد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در یک کنفرانس خبری، در جریان نشست سران ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان در هانگژو چین گفته است مذاکرات برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه، میان واشنگتن و مسکو ادامه دارد، هرچند هنوز «اختلافات عمیقی» باقی‌ست و نتیجه مذاکرات نهایی نشده‌ است.

اوباما افزوده که گفت‌وگوها با روسیه برای رسیدن به هر توافقی در مورد پایان دادن به نبردها و بحران خون‌بار سوریه، کلیدی‌ست، اما این گفت‌وگوها سخت است و اختلافاتی عمیق همچنان پابرجاست. واشنگتن ومسکو برای چند هفته مذاکره برای رسیدن به توافقی برای آتش بس و خروج نیروهای دولتی سوریه از مناطق ویژه از جمله حلب هستند که بگذارد کاروان‌ کمک‌های بشردوستانه وارد شوند.

رادیو زمانه در مورد مذاکرات آتش‌بس، پیشروی ارتش ترکیه در مناطق شمالی سوریه و هم‌چنین پیشروی ارتش اسد در حومه حلب، پرسش‌هایی را با دو کارشناس سیاسی منطقه حسن هاشمیان و رسول نفیسی در میان می‌گذارد:

  • اختلافات عمیق که به گفته اوباما بر سر راه انجام آتش بس در سوریه وجود دارند کدامند؟
  • ارتش رکیه می‌گویدداعش را از مرزهای آن کشور با سوریه بیرون رانده است .این رویداد چقدر در روند ایجاد آتش بس و صلح می‌تواند اثرگذار باشد؟
  • یک کارشناس خاورمیانه – داوید بن سوسان  – باور داردکه در خاورمیانه دوستان دیروز می‌توانند دشمنان فردا باشند و دشمنان دیروز متحدان فردا؛ آیا این برداشت می‌تواند در مورد اردوغان رییس جمهوری ترکیه صادق باشد که گفته می‌شود در راه تغییر استراژیک سیاسی به سوی سوریه بشار اسد است؟

Share