Share

مجلس شورای اسلامی می‌خواهد که پیوستن ایران به گروه کار اقدام ویژه مالی «FATF» را تنها با تصویب نمایندگان امکان‌پذیر کند.

fatf

مجلس طرحی را در دست تهیه دارد که پیوستن ایران به FATF را تنها با رای نمایندگان ممکن می‌سازد.

در حالیکه کشمکش دولت و منتقدان اصول‌گرا بر سر پیوستن ایران به اتحادیه بین‌المللی مبارزه با پولشویی و حمایت از تروریسم ادامه دارد، محمدرضا پور‌ابراهیمی – رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس- گفت که نمایندگان در حال تدوین طرحی هستند که «طبق آن دولت ملزم می‌شود «FATF» را به تصویب مجلس برساند.»

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران، پورابراهیمی شامگاه دوشنبه ۱۵ شهریور، توافق با گروه اقدام ویژه مبارزه با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم را «تعهد الزام‌آور» دانست و گفت که طبق اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی تعهدهای الزام‌آور« باید به تصویب مجلس برسد».

او هدف از این طرح را «جلوگیری از خسارات احتمالی اجرای  تعهد الزام‌آور» عنوان کرد و گفت که این طرح دو فوریتی در اوایل مهر به هیئت رئیسه مجلس ارائه خواهد شد.

در پیوند با همین موضوع مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری فارس گفته است که اگر ایران می‌خواهد به بانک‌های جهانی وصل شود، باید تکلیف پول‌شویی در داخل کشور را روشن کند.

این نماینده همسو با دولت با بیان اینکه «اگر می‌خواهیم با دنیا معامله کنیم یا باید قواعد بین‌المللی دنیا را بپذیریم»، از سپاه پاسداران که نامش در فهرست تحریم‌های بانکی قرار دارد، خواست که «با بانک‌های خودش کار کند».

پیش از این نیز گروهی از نمایندگان مجلس، رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران و علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌الملل پذیرش FATF «مخالف با منافع ملی و مصلحت نظام» دانسته بودند.

وزیر امور اقتصادی و داریی ایران گفته است که مخالفان این طرح براساس اطلاعات اشتباه اظهارنظر می‌کنند.

عضویت در “کارگروه اقدام مالی” و موج جدید دلواپسی

Share