Share

انجمن اقتصاددانان خاورمیانه با انتشار بیانیه‌ای به بازداشت فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددان در تهران اعتراض کرده و خواهان آزادی وی شده‌اند.

 

به گزارش تارنمای انجمن اقتصاددانان خاورمیانه، در این بیانیه از رئیس‌دانا به عنوان «محقق شناخته شده و قابل احترام» که در زمینه اقتصاد ایران فعالیت می‌کند، یاد شده است.

این انجمن افزوده در حالی که در جوامع دموکراتیک دانشمندان، متخصصان و استادان دانشگاه آزاد هستند و حتی برای شرکت در گفتمان سیاست‌های عمومی تشویق می‌شوند اما در ایران دکتر رئیس‌دانا به دلیل بیان دیدگاه‌های خود در زمینه سیاست‌های اقتصادی دولت ایران، بازداشت شده است.

انجمن اقتصاددانان خاورمیانه، بازداشت رئیس‌دانا را به دلیل بیان دیدگاه‌هایش، «نقض حقوق بشر و آزادی آکادمیک» خوانده و خواهان «آزادی فوری» شده است.

فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان و عضو کانون نویسندگان ایران چند ساعت پس از آغاز اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، در نخستین ساعات بامداد یکشنبه ۲۸ آذرماه گذشته بازداشت شد.

رئیس‌دانا در ساعات پایانی شنبه ۲۷ آذر و پس از گفت‌وگوی تلویزیون دولتی ایران با محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران که اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها را اعلام کرد، در گفت‌وگویی با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی از این قانون انتقاد کرد و گفت که دولت احمدی‌نژاد با «توهم‌درمانی» اجرای این قانون را آغاز کرده است.

این اقتصاددان به بی‌بی‌سی گفت: «مقداری پول به حساب‌ها ریخته‌اند و از توهم پولی مردم محروم استفاده کردند.»

رئیس‌دانا همچنین گفت اجرای این قانون از «آرزوهای» دولت‌های اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی بوده و اصلاح‌طلبان به همین دلیل نمی‌توانند در مخالفت با هدفمندکردن یارانه‌ها سخن بگویند.

آزاده فرقانی، همسر رئیس‌دانا ۲۹ آذر به رادیو زمانه گفت: «یکشنبه‌شب، حدود ساعت یک شب، تعداد زیادی با سه ماشین آمده بودند. هشت نفر لباس شخصی‏ وارد خانه شدند. شاید فکر کرده بودند که می‌خواهند یک چریک را دستگیر کنند، یا به یک خانه‏ی تیمی آمده‏اند. خیلی تاکید کردند که آقای رییس‏دانا خیلی سریع آماده شود و همراه‏شان برود. یک سری چیز‌ها مانند لپ‏تاپ، رسیور، دست‏نوشته، دفتر تلفن و… را هم همراه خود بردند.»

به گفته همسر دکتر رئیس‌دانا، «مأموران گفته‌اند ما چند سئوال از ایشان داریم و ایشان زود برمی‏گردند، ولی نگفتند چه شخصیتی و چه شأن اجلی از ایشان سئوالات خاصی داشته که مجبور شدند نیمه‏شب بیایند و ایشان را از خواب بیدار کنند و پیش او ببرند.»

 

از سرنوشت رئیس‌دانا و محل بازداشت وی تاکنون خبری منتشر نشده است.

 

 

 

 

Share