Share

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران پس از دیدار با محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک از بازگرداندن ثبات به بازار نفت استقبال کرد و گفت: «نفت ۵۵ دلاری از نظر ایران مناسب است.»

بیزن زنگنه، وزیر نفت ایران در کنار محمد بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)

بیزن زنگنه، وزیر نفت ایران در کنار محمد بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)

بیژن زنگنه که امروز سه‌شنبه ۱۶ شهریور در تهران با محمد بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دیدار کرد، قیمت مورد علاقه بیشتر اعضای اوپک برای نفت را «۵۰ تا ۶۰ دلار برای سبد نفتی اوپک» عنوان کرد و گفت: «این قیمت سبب می‌شود، تولید نفت برای اعضای اوپک افزون بر درآمدزایی مطلوب، اقتصادی و مفید باشد و در عین حال رقبای آن‌ها نتوانند تولید را بالا ببرند.»

محمد بارکیندو از نیجریه خردادماه (ژوئن) سال جاری دبیرکل اوپک شد و روز دوشنبه ۱۵ شهریور برای مذاکره با وزیر نفت جمهوری اسلامی وارد تهران شد.

هدف از این رایزنی‌ها طرح فریز نفتی (تثبیت تولید نفت) و مدیریت قیمت نفت در بازارهای جهانی عنوان شده بود.

زنگنه گفت در این دیدار، مذاکرات خوبی درباره بازار نفت انجام شد. او جزئیاتی از این مذاکرات ارائه نداد و تنها گفت مواضع ایران در نشست غیررسمی اعضای اوپک در الجزایر برای دبیرکل تشریح شد.

دیدار حسن روحانی با محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک

دیدار حسن روحانی با محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز روز سه‌شنبه در دیدار با دبیرکل جدید اوپک جمهوری اسلامی گفت ایران از هر اقدامی در راستای ثبات بازار و بهبود قیمت نفت حمایت خواهد کرد.

همزمان با سفر دبیرکل اوپک به تهران، مهران امیر‌‌معینی، قائم مقام مدیر امور اوپک وزارت نفت جمهوری اسلامی گفته است که ایران نمی‌تواند با طرح فریز نفتی مخالفت کند.

امیرحسین زمانی‌نیا معاون امور بین‌الملل وزیر نفت نیز به صورت تلویحی از آمادگی ایران برای اجرای این طرح خبر داد.

ایران گفته است تا پایان سال جاری قصد دارد میزان استخراج نفت خام خود را با افزایش ۱۱ درصدی به چهار میلیون بشکه در روز برساند. از سه ماه پیش تولید روزانه ایران بالغ بر ۳،۶ میلیون بشکه است که نزدیک به مرز استخراج این کشور است. آژانس بین‌المللی انرژی ظرفیت تولید روزانه ایران را ۳ میلیون و ۶۵۰هزار بشکه تخمین می‌زند.

نشست غیر رسمی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک ۲۶ تا ۲۸ سپتامبر (پنجم تا هفتم مهر) در حاشیه نشست مجمع بین‌المللی انرژی (IEF) به میزبانی الجزایر برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

ایران با طرح فریز نفت مخالفت نمی‌کند

Share