Share

مشاور روحانی و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران می‌گوید اداره بندر چابهار برای مدت معینی و مطابق با فرمولی به هندی‌ها واگذار شده است.

Chabahar

خبرگزاری ایرنا به نقل از اکبر ترکان، دبیر شورای عالی مناطق ویژه اقتصادی ایران می‌نویسد در سفر وزیر کشتیرانی هند به تهران، توافق‌نامه واگذاری بندر چابهار به هند امضا شده است.

این توافق طبق اعلام اکبر ترکان، با شرایط و مدت تعیین شده به امضا رسیده است. او توضیحی در باره فرمول این واگذاری و مدت مربوطه نداده اما افزوده که بندر چابهار در حال حاضر ظرفیت تخلیه و بارگیری ۸۵هزار تن کالا را دارد.

ترکان گفته همه کشتی‌های معمول به غیر از نفتکش‌های ۳۰۰هزار تنی که نمی‌توانند در چابهار پهلو بگیرند، می‌توانند هم اینک در چابهار تخلیه و بارگیری کنند. در مذاکرات تهران، کابل و دهلی‌نو توافق شده بود که هند کشتی‌های غول پیگر خود را در مسیر چابهار راه‌اندازی کند؛امری که هنوز تحقق نیافته است.

قرارداد توسعه بندر چابهار و قرارداد سه‌جانبه ترانزیت ایران، افغانستان و هند روز سوم خرداد، در جریان دیدار روحانی، اشرف غنی و مودی، روسای جمهوری و نخست وزیر سه کشور در تهران امضا شد.

حسن روحانی، در تیر ۹۴ در حاشیه اجلاس شانگهای در شهر اوفا در روسیه از نارندرا مودی برای سرمایه‌گذاری ۸ میلیارد دلاری هند در طرح‌های زیربنایی ایران از جمله بنادر، خطوط راه‌آهن و بزرگراه‌ها دعوت کرده بود.

در جریان سفر نارندرا مودی به ایران اعلام شده بود که برنامه دهلی‌نو و تهران، تبدیل چابهار به قطب تجاری و انرژی منطقه است.

در همین زمینه

ارسال دوباره لایحه ایجاد مناطق آزاد هفت‌گانه به مجلس

نیمه پنهان اصرار دولت برای ایجاد مناطق آزاد

Share